Левски се класира на 1/2-финалите за Купата на България, след като елиминира Лудогорец след 0:0 и изпълнение на дузпи.

Мачът на стадион "Георги Аспарухов" беше много оспорван и гостите трябва повече да съжаляват, че не вкараха гол в редовните 90 минути и продълженията. Разградчани създадоха по-чистите положения, а секунди преди допълнителните 30 минути Милан Миятович спаси дузпа на Драгош Григоре.

И този момент сякаш подсказа какво ще е развръзката на големия сблъсък. В продълженията двата отбора отново не отбелязаха, а при първите пет дузпи футболистите бяха безгрешни. При шестата Холмар Ейолфсон не сбърка, Мавис Чибота стреля в аут и Левски се класира напред.

Там са още отборите на ЦСКА и пловдивските Ботев и носителят на трофея Локомотив. Жребият ще се тегли във вторник и 1/2-финалните двойки ще се решат в два мача.

Проследете развоя на мача по минути тук

След наказания за Левски се завърнаха Холмар Ейолфсон и Иван Горанов, които започнаха титуляри. До исландския национал в сърцето на защитата Петър Хубчев се спря на Янис Каргас. Нуно Рейш пък действа като опорен халф до Хали Тиам. Атаката поведе Станислав Костов.

Голямата новина в състава на Лудогорец беше свързана с Владислав Стоянов. Той се завърна в официален мач за първия отбор след близо 3-годишно отсъствие заради тежка контузия. На върха на атаката беше поставен Клаудиу Кешеру, зад него действаха Марселиньо, Вандерсон и новото попълнение Каули Оливейра.

Лудогорец създаде по-големите опасности през първото полувреме, въпреки че не успя да отправи точен удар към Милан Миятовочи. На два пъти обаче късметът покри сръбския вратар. Още в 4-ата минута Марселиньо засече с глава, стражът замръзна и само изгледа как топката преминава на милиметри от дясната греда.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fgol.bg%2Fposts%2F10158240241005439&width=500" width="500" height="491" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

По-късно Клаудиу Кешеру се справи с персоналния си пазач Холмар Ейолфсон при центриране от фаул. Румънският национал стреля с глава, но отново в опасна близост до целта. Между двете положения на гостите, Левски имаше своите шансове. Първо Нуно Рейш шутира от движение фронтално срещу вратата, но по никакъв начин не затрудни Владислав Стоянов.

После Станислав Костов на два пъти пробва да изненада вратаря от дистанция, но без успех. Като цяло, разградчани имаха превес през първите 45 минути, докато "сините" играха компактно в защита и разчитаха на контри.

След почивката дълбоката преса на Левски започна да дава резултат и изстрел на Костов премина покрай целта. После столичани се хвърляха агресивно за всяка първа топка, което смути футболистите на Лудогорец и те изгубиха териториалното си предимство.

В 66-ата минута Лудогорец изпусна момента, който чакаше цял мач. При контра четирима футболисти на разградчани излязоха срещу двама защитници на Левски. Вандерсон обаче реши да завършва сам и пропиля с лека ръка чудесната възможност за гол.

После бразилецът отново пропусна да открие резултата. Кешеру изведе Вандерсон с пас като по учебник. Крилото излезе лице в лице с Миятович, но си затвори ъгъла. Той все пак стреля, но вратарят изби. В 90-ата минута Найджъл Робърта отправи удар до дясната греда, но Стоянов отрази.

В 93-ата минута Лудогорец можеше да си осигури класиране на 1/2-финалите, след като Холмар спъна Марселиньо в наказателното поле и главният съдия Драгомир Драганов отсъди дузпа. Зад топката застана Драгош Григоре, но Миятович с чудесна намеса изби и прати сблъсъка в продължения.

В 108-ата минута Живко Миланов можеше да донесе победата за Левски след страхотно изпълнение от фаул, но Владо Стоянов успя да избие. В 117-ата минута Георги Терзиев бутна Стайн Спиерингс в наказателното поле, но Драганов реши, че няма дузпа, което беше посрещнато с бурни освирквания от "Герена".

Така се стигна до дузпи. При тях и двата отбора нямаха грешка в пете си изпълнения и се стигна до "внезапна смърт". Холмар вкара, след което Мавис Чибота прати топката над вратата и Левски се класира сред четирите най-добри отбора в турнира.

Левски - Лудогорец 0:0, 6:5 при дузпите