Ливърпул предвкусва втори пореден полуфинал в Шампионската лига, след като победи с 2:0 Порто у дома в първия мач от четвъртфиналната фаза. Хората на Юрген Клоп шокираха португалците още в началото на срещата, когато Наби Кейта (5) и Роберто Фирмино (26) бяха точки.

Гостите пропуснаха няколко добри положения, най-вече чрез централния си нападател Муса Марега. Освен това имаха претенции към главния рефер Матео Лаос, който подмина няколко любопитни ситуации в наказателното поле на “мърсисайдци”. В крайна сметка Ливърпул постигна заслужена победа и ще чака реванша в Португалия на спокойствие.

Двубоят започна по перфектен начин за Ливърпул и още в 5-та минута хората на Юрген Клоп поведоха. Мане проби по крилото и намери Фирмино в наказателното поле, който върна назад към Наби Кейта. Халфът стреля и с помощта на рикошет в крака на Торес прати топката зад Касияс - 1:0 за “червените”. Така Кейта стана първият гвинеец с гол в Шампионската лига, а освен това той се разписа във втори пореден мач за тима си.

Последваха нови силни минути на Ливърпул, а особено активен бе Салах. Египтянинът пробва два пъти рефлексите на Касияс, а в 22-та минута направи грандиозен пропуск. Салах не изведен сам срещу вратаря на гостите от играч на Порто и търкулна топката покрай Касияс. Тя обаче мина встрани от вратата.

Така се стигна до 26-та минута, когато вторият гол най-накрая падна. Джордан Хендерсън разсече защитата на Порто с прекрасен пас към Александър-Арнолд, той пък подаде на Роберто Фирмино, който на празна врата реализира за 2:0. Гостите искаха засада, но повторенията изключиха тази вероятност.

След половин час игра гостите се поотърсиха от напрежението и можеха да намалят. Муса Марега обаче пропусна страхотна възможност сам срещу Алисон. Малко след това Матео Лаос си послужи с ВАР заради игра с ръка на Александър-Арнолд в наказателното си поле, но реферът реши да не посочи бялата точка. Вместо това Порто изпълни ъглов удар, а Марега стреля с глава, но пак Алисон спаси.

В края на първата част Роберто Фирмино можеше да вкара още веднъж след хубав пас на Хендерсън, но прати топката над вратата.

Второто полувреме отново започна с ранен гол на домакините. В 48-та минута Садио Мане прати топката във вратата след красив удар от воле, но попадението му бе отменено заради засада.

Матео Лаос използва ВАР и в 66-та минута, когато Ловрен чукна топката с ръка в наказателното си поле, но дузпа не последва. Португалците имаха претенции за наказателен удар и в 85-та минута, когато Трент събори пред вратата на домакините нападател на гостите. Реферът отново не реагира, а при последвалата контраатака Мохамед Салах влезе много грубо в краката на противни.

Ливърпул - Порто 2:0

1:0 Наби Кейта 5’

2:0 Роберто Фимино 26’

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Ловрен, Ван Дайк, Милнър, Фабиньо, Кейта, Хендерсън, Мане (73 - Ориги), Фирмино (82 - Стъридж), Салах

Порто: Касияс, Перейра (77 - Фернандо), Фелипе, Милитао, Телес, Корона, Данило, Торес (73 - Коща), Отавио, Марега, Соарес (62 - Брахими)