Ливърпул се класира за полуфиналите в Шампионската лига след категорична победа с 4:1 като гост на Порто. Така след общ резултат от двата мача 6:1 хората на Юрген Клоп си уредиха среща с Барселона, а само един от двата отбора ще играе на финала в Мадрид.

Победата на “червените” обаче не дойде никак лесно. Порто направи куп пропуски, особено през първото полувреме. Англичаните пък вкараха три гола с първите си три точки удара в очертанията. Садио Мане даде аванс на тима с ив 26-та минута, а в 65-та Мохмед Салах удвои. Едер Милитао намали за Порто в 68-та, а Роберто Фирмино (77) и Върджил ван Дайк (84) довършиха домакините.

Порто започна много силно срещата, а пропуските пред вратата на Алисон следваха един след друг. Още в първите секунди на двубоя Хесус Корона изпрати страхотен фалцов удар към бразилския страж на гостите, но топката облиза горната греда.

Муса Марега, както и в първия двубой, бе доста активен. Както и на “Анфийлд” обаче малиецът така и не намери головото си докосване. Таранът пробва три пъти късмета си в първите 20 минути, но нито веднъж не бе близо до гола. Брахими също пробва късмета си, но и той не успя да отбележи.

Големият пропуск бе за Ектор Ерера, който в средата на първото полувреме изскочи сам срещу Алисон, но се забави с удара и в крайна сметка въобще не отправи топката към врата. В ответната атака Ливърпул наказа пропуските на Порто.

Мохамед Салах получи едно подаване в наказателното поле на домакините, с гръб към вратата успя да отправи топката към далечната греда с нещо средно между удар и пас. Там пък дебнеше Садио Мане, който успя да засече топката в мрежата. Първоначално голът бе отменен заради засада, но ВАР помогна на рефера да го зачете.

Събитията на “Ещадио до Драгао” не се промениха и след почивката - домакините атакуваха хаотично, докато англичаните дебнеха за всяка грешка и отговаряха с мълниеносна контраатака. При една от тях в 65-та минута Мохамед Салах бе изведен сам срещу вратаря на португалците и с лекота вкара за 2:0 с втория точен удар на “червените” в мача.

Само три минути по-късно португалците върнаха един от головете, след като бъдещият играч на Реал Мадрид Едер Милитао се разписа с глава след центриране от ъглов удар на Алекс Телеш.

Малко след това Мане направи един от пропуските на сезона, след като бе останал сам срещу Касияс, финтира го, но не успя да уцели зейналата врата. Все пак третият гол не закъсна - в 77-та минута Джордан Хендерсън центрира на главата на Роберто Фирмино от дясното крило и бразилецът с лекота реализира за 3:1.

Това не бе всичко за домакините, след като в 84-та минута Върджил ван Дайк вкара четвърти гол. Холандецът бе оставен абсолютно сам след центриране от ъглов удар и фронтално срещу вратата само насочи топката зад голлинията.

Порто - Ливърпул 1:4

0:1 Садио Мане 26'

0:2 Мохамед Салах 65'

1:2 Едер Милитао 68'

1:3 Роберто Фирмино 77'

1:4 Върджил ван Дайк 84'

Порто: Касияс, Милитао, Пепе, Фелипе, Телеш, Перейра, Отавио (46 - Суарес), Ерера, Корона (78 - Фернандо), Брахими (81 - Коща), Марега

Ливърпул: Алисон, Арнолд (66 - Гомес), Матип, Ван Дайк, Робъртсън (71 - Хендерсън), Фабиньо, Вайналдум, Милнър, Мане, Салах, Ориги (46 - Фирмино)