Манчестър Сити не допусна изненада срещу предпоследния в класирането Стоук и го победи с 2:0 като гост в последен мач от 30-ия кръг на Висшата лига.

Давид Силва вкара и двата гола за Гражданите, които вече имат 81 точки и са само на 3 победи от титлата, която така или иначе е на практика абсолютно сигурна.

Разликата в класите си каза думата и Грънчарите нямаха отговор в двубоя, въпреки че имаха някои добри възможности, които ако бяха вкарали, можеха и да стреснат хората на Гуардиола. С 27 точки те остават предпоследни и продължават битката за оцеляване.

В състава на Ман Сити се завърнаха Фернандиньо и Рахим Стърлинг, а съвсем очаквано Габриел Жезус водеше атаката при отсъствието на Серхио Агуеро.

Гостите очаквано овладяха топката и след първи минути, в които не успяха да стигнат до добри ситуации, поведоха при първата си опасна атака. В 10-ата минута Жезус успя да спаси една топка на тъчлинията, подаде вендага към Стърлинг отдясно, който напредна и прати топката в наказателното поле, където Давид Силва засече и отбеляза хубав гол.

Гостите продължиха да нападат преди в 22-ата минута да оцелеят. Шакири отне от Зинченко и подаде на Ндиай, който бе на много добра позиция и стреля, топката рикошира във Фернандиньо и мина много близо до вратата на Едерсон.

Грънчарите не играеха много с топката, но простичкият им футбол можеше и да им донесе успех. В 35-ата минута Бътланд прати топката напред, Уокър  се размина, но с докосването си прати топката към своята врата, където Едерсон успя да избие над гредата.

Давид Силва накара Бътланд да спасява удара му, а след това Де Бройне не бе точен, като все пак лидерът запази аванса си на почивката, но водеше само с един гол.

Скоро след нея обаче това се промени и Гражданите вкараха отново. Отново хубаво колективно взаимодействие доведе до гола, след като Фернандиньо подаде на Силва, а той пусна към Жезус. Бразилецът му върна и испанецът вкара втория си гол с удар покрай Бътланд.

В 65-ата минута Стоук пропусна нова възможност да се върне в мача, след като отново Ндиай от много добра позиция прати топката високо и неточно над целта. Това бе наистина отличен шанс.

Сане накара Бътланд да спасява силния му изстрел при една атака, а в 77-ата минута Отаменди и Стафилидис удариха главите си, което доведе до известно прекъсване на мача. Веднага след това Жезус бе изведен сам срещу Бътланд, но миг преди да прати топката в мрежата, след като го преодоля, защитник успя да се върне и да избие в корнер.

Давид Силва потърси хеттритка си, но стреля неточно в 81-ата минута. Така или иначе обаче, той свърши своята работа и приближи отбора си още по-близо до титлата.

Стоук – Манчестър Сити 0:2

0:1 Д. Силва 10
0:2 Д. Силва 50

Стоук Сити: Бътланд, Бауер, Зума, Мартинс Инди, Стафилидис, Алън, Камерън (88 Собхи), Ндиай, Шакири, Хесе (64 Крауч), Чупо-Мотинг
Манчестър Сити: Едерсон, Уокър, Компани, Отаменди, Зинченко, Фернандиньо, Де Бройне, Д. Силва, Стърлинг (85 Б. Силва), Сане, Жезус (90 Гюндоган)