Българският национален отбор по баскетбол започна със загуба европейските квалификации, след като падна в Патра от Гърция с 63:73.

Домакините бяха без водещите си играчи, но успяха да спечелят всяка от четирите части, макар и с минимална разлика.

Българският тим имаше добри периоди и беше равностоен почти през цялото време, но в ключовите моменти допусна серия грешки, които се оказаха фатални.

Гърците успяха да дръпнат малко по-сериозно в края на втората четвърт и поведоха с 40:34 на почивката. В третата част елините запазиха аванса си, а хората на Росен Барчовски повече от 2 минути останаха без точка.

В края на периода разликата падна до 49:46, след което домакините вкараха 5 поредни точки и влязоха по-спокойни в последната четвърт.

В нея те поведоха с 62:52, но българите се доближиха до 64:62 3 минути преди края. Пропуски при стрелбата обаче и 3 грешки ги обрекоха на неуспех.

В понеделник България приема Латвия в Ботевград, като надеждите са, че Александър Везенков ще бъде на линия за сблъсъка.

Гърция – България 73:63 (19:17, 21:17, 14:12, 19:17
Гърция: Бохоридис 19, Хрисикопулос 13, Янопулос 7, Кацивелис 5, Маргаритис 5 (Скордилис, Ларендзакис 7, Кавадас 7, Аграванис 5, Мадзарис, Салустрос, Каселакис 5)
България: Бост 14, Аврамов 1, Костов 3, Минчев 10, Димитров 15 (Янев 2, Великов, Чернокожев, Ваклинов 8, Иванов, Маринов 10, Захариев)