България постигна изключително престижна победа, след като победи с 1:0 Португалия като гост. Единствения гол на стадион "Д-р Магаляеш Песоа" в Лейрия отбеляза дебютантът Марселиньо в 19-ата минута.

В герой за нашите обаче се превърна вратарят Владислав Стоянов. Той буквално отчая голямата звезда Кристиано Роналдо и спаси всички възможно, включително и дузпа през второто полувреме. Трябва да се отбележи, че стражът за втори път в кариерата си хваща удар от бялата точка на португалски ас, след като стори това и на мача Лудогорец – Реал Мадрид (1:2) от групите на Шампионска лига.

Иначе "лъвовете" започнаха срещата много припряно и буквално бяха смазани в началните минути, но после се взеха в ръце и направиха няколко отлични контри, при една от които падна и голът на Марселиньо. Така България остава с положителен баланс над Португалия и вече има 6 победи срещу 4 загуби, а равенствата са 3. След няколко дни възпитаниците на Ивайло Петев гостуват на Македония в друга контрола.

Мачът започна с мощен домакински натиск и още във 2-ата минута пред Кристиано Роналдо се откри шанс да изведе Португалия напред. Той стреля по земя от наказателното поле, но Владо Стоянов изби.

Секунди по-късно Нани по прекрасен начин беше изведен сам срещу Владо Стоянов и шутира под горната греда, но вратарят се разтегна и изби в корнер, след който не последва нищо интересно.

В следващите минути португалците наложиха чудовищна преса и малко след това Роналдо нахлува отляво в наказателното поле и пусна пас успоредно на голлинията, но отново нашият вратар изби.

После стражът на Лудогорец спаси изстрели на звездата на Реал Мадрид и на Нани, а в 10-ата минута асът на Фенербахче нахлу в наказателното поле, Стоянов изби, кълбото попадна в непокрития Роналдо, но той го прати над гредата.

После нашите се окупитиха и в 12-ата минута Михаил Александров центрира отдясно, след което Пепе изчисти с гърди и сантиметри го разделиха от автогол. След малко повече от четвърт час игра Ивелин Попов отправи мощен удар от фаул, който Антони Лопеш изби, но в 19-ата вратарят остана безпомощен, когато Марселиньо откри резултата в дебюта си за България!

Бразилският плеймейкър на Лудогорец беше изведен в наказателното поле, където финтира Пепе и Бруно Алвеш, но в решаващия момент се подхлъзна. Защитникът на Реал обаче също изгуби равновесие, Марселиньо си върна топката и с техничен удар матира Лопеш за 1:0!

След гола иберийците се хвърлиха в атаки и в 24-ата минута спечелиха фаул на около 25 м от вратата. Обичайният заподозрян Роналдо стреля с всичка сила, но Стоянов внимаваше и успя да избие. След малко повече от половин час игра  Жоао Марио отправи бомбен шут, който профуча на сантиметри от дясната греда на вратата.

В 35-ата минута късметът ни покри. След меле в наказателното поле, Нани засече непосредствено пред голлинията и прати топката в аут пред опразнената врата. После България организира светкавична контра, при която Михаил Александров центрира отдясно и точно преди Димитър Рангелов да засече във вратата, Пепе изчисти в корнер.

8 минути след подновяването на играта Роналдо отправи истински снаряд от фаул, Стоянов изби, а при добавката Бруно Алвеш не уцели вратата. След час игра Рафаел Силва стреля силно по земя и отново вратарят ни беше заел отлична позиция и спаси.

Така се стигна до 65-ата минута, когато Николай Бодуров игра с ръка в наказателното поле и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Роналдо, но Владо Стоянов спаси изстрела му, а при добавката мега звездата въобще не уцели вратата, въпреки че беше непокрит!

5 минути преди края стражът на Лудогорец отново отчая трикратния носител на Златната топка. Тогава Роналдо засече мощно с глава, но Стоянов показа невероятен рефлекс и изби пред отчаяния поглед на аса на Реал Мадрид.

До края не падна нов гол и България записа много престижна победа.

Португалия – България 0:1

0:1 Марселиньо (19)

Португалия: 12.Антони Лопеш, 16.Елисеу (82-Гирейро), 2.Бруно Алвеш, 3.Пепе, 11.Виейриня, 16.Жоао Марио, 14.Уилиам Карвальо (75-Перейра), 18.Рафаел Силва (65-Куарешма), 23.Адриен Силва (65-Дани), 17.Луиш Нани (75-Санчес), 7.Кристиано Роналдо
Селекционер: Фернандо Сантош

България: 12.Владислав Стоянов, 2.Страхил Попов (88-Божиков), 5.Николай Бодуров, 3.Александър Александров, 20.Живко Миланов, 21.Светослав Дяков (к), 18.Ивайло Чочев, 7.Михаил Александров (65-Славчев, 93-Терзиев), 10.Ивелин Попов (94-Делев), 11.Марселиньо (83-Тонев), 8.Димитър Рангелов
Селекционер: Ивайло Петев

Жълти картони: С. Попов, Бодуров (България)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/IYADkQrchSM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>