България загуби с 0:1 от Босна и Херцеговина в контролна среща, играна в Разград.

Първото полувреме срещата в Разград беше интересна и "лъвовете" създадоха няколко отлични голови ситуации, които не успяха да оползотворят. В средата на полувремето след грешка в защитата ни Васил Божиков си вкара автогол, а в самия край на частта той пропусна да удвои преднината на Босна.

След почивката играта се накъса, интересните положения липсваха, нов гол не падна и така националите ни паднаха в първия си мач за 2018 година с 0:1.В 87-ата минута пък Мартин Райнов беше изгонен за втори жълт картон. В понеделник България ще изиграе нова контрола, а съперник е воденият от Станимир Стоилов-Мъри отбор на Казахстан.

Петър Хубчев експериментира със схема 3-5-2, като централните защитници бяха Николай Бодуров, Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков. Михаил Александров и Петър Занев покриваха фланговете, Спас Делев очаквано поведе атаката на нашите.

Той беше подпомаган от Ивелин Попов и Ивайло Чочев. Тодор Неделев и Станислав Манолев седнаха на пейката, до тях бяха и дебютантите Камен Хаджиев, Иван Минчев и Кирил Десподов. За гостите титуляри започнаха големите им звезди Миралем Пянич и Един Джеко, както и Сеад Колашинац.

В началото на мача "лъвовете" разчитаха на дълбока преса и бързи контри и при една от тях Спас Делев отправи първия точен удар, но Ибрахим Шехич улови без проблеми. Малко след това Ивайло Чочев засече с глава центриране от корнер, но над напречната греда.

България продължи да създава по-опасните положения в сблъсъка и след четвърт час игра Ивелин Попов с чудесен пас изведе Делев, който засече с едно докосване и гредата спаси гостите. При атака обаче е имало задача, която беше маркирана с известно закъснение.

В средата на полувремето Босна откри при първата си добра комбинация в предни позиции. При нея се видя, че синхронът в защитата ни при схема 3-5-2 липсва, левия фланг се оголи, което позволи на Сеад Колашинац да центрира успоредно на голлинията. Там Кенан Кодро се измъкна, топката докосна Васил Божиков и влетя в мрежата на Пламен Илиев за 1:0!

След гола "лъвовете" продължиха с опасните си атаки и пропуснаха два бързи шанса да възстановят равенството. Първо Попето с пас като по учебник изведе Делев на отлична позиция, той шутира, но вратарят изби. 120 секунди по-късно Мишо Александров беше изпуснат отдясно в наказателното поле, но ударът му беше слаб и не затрудни Шехич.

До края на полувремето стражът спаси нов удар на футболиста на Арсенал Тула, а в 41-ата минута Кодро се размина на косъм от втория си гол в мача. Той се озова сам срещу Пламен Илиев след детинска грешка в защитата ни, но изстрелът му от вратарското мина на милиметри от целта.

Първото интересно положение след почивката дойде в 52-ата минута, когато далечен удар на Миралем Пянич излезе в аут. После мачът се накъса и интересните положения липсваха. В 81-ата минута Петър Хубчев смени Петър Занев с далеч по-офанзивния Тодор Неделев в опит да предотврати загубата.

Промяната не даде желания резултат, а в 87-ата минута Мартин Райнов беше изгонен от игра за втори жълт картон и мачът завърши 1:0 за Босна.

България – Босна и Херцеговина 0:1

Голмайстор: 0:1 Божиков (20-авт)

България: 13.Пламен Илиев, 5.Николай Бодуров, 4.Божидар Чорбаджийски (75-Стр. Попов), 15. Васил Божиков, 3.Петър Занев (82-Неделев), 17. Георги Миланов (63-Славчев), 7. Михаил Александров, 14. Георги Костадинов, 18. Ивайло Чочев (63-Десподов), 10. Ивелин Попов, 9. Спас Делев (63-Райнов)
Резерви: 1.Божидар Митрев, 2. Страхил Попов, 6. Симеон Славчев, 8. Тодор Неделев, 11.Станислав Манолев, 12. Камен Хаджиев, 19. Кирил Десподов, 20. Цветомир Панов, 21. Иван Минчев, 22. Мартин Райнов, 23. Радослав Кирилов
Селекционер: Петър Хубчев

Босна и Херцеговина: 12. Ибрахим Шехич, 5. Колашинац, 2.Мемишевич, 17.Зуканович, 3.Бичакчич, 21.Сарич (46-Медунянин), 10.Пянич, 7.Бешич (83-Чимирот), 9.Дулиевич (69-Закарич), 11.Джеко (76-Превляк), 18.Кодро (46-Милошевич)
Резерви: Пирич, Кьосевски, Вранйеш, Сунджич, Гойко, Медунянин, Вишча, Милошевич, Баич, Закарич, Превляк
Селекционер: Роберт Просинечки