Рома сътвори сензацията на сензациите на “Олимпико”. Направи немислимото и победи Барселона с 3:0, за да се класира за полуфиналите на Шампионската лига. “Вълците” загубиха първата среща на “Ноу Камп” с 1:4 и никой не вярваше в шансовете на тима на Еузебио Ди Франческо.

Един Джеко даде ранен аванс на “вълците”, а драмата през второто полувреме бе невиждана. Даниеле Де Роси вкара за 2:0 от дузпа в 58-та минута, а Костас Манолас реализира така нужния за италианците трети гол. Така за трета поредна година Барселона отпада на четвъртфиналите в Шампионската лига, а Рома сензационно продължава напред.

Двубоят започна по перфектен начин за “вълците”, които поведоха в резултата още в 6-та минута. Даниеле Де Роси пусна прекрасен извеждащ пас към Един Джеко, който леко чукна топката зад Тер Стеген - 1:0.

По-добрата игра на Рома продължи и Джеко имаше възможност да удвои резултата. Босненецът засече с глава едно центриране и насочи топката под гредата. Вратарят на Барса обаче успя да отрази. Единствените възможности за каталунците се отдадоха пред Лионел Меси, който стреля два път от свободен удар. И в двата случая стреля неточно.

Събитията на “Олимпико” изненадващо не се промениха и през второто полувреме. Рома играеше мача на сезона си и натискаше сериозно Барса. В 55-та минута Патрик Шик опита да изработи дузпа за домакините, но главният рефер не трепна. Малко след това все пак “вълците” получиха наказателен удар. Един Джеко бе спънат от Жерард Пике в наказателното поле на Барса. Даниеле Де Роси се нагърби с отговорността и хладнокръвно вкара за 2:0.

Последва истинска паника пред вратата на Барселона. Удар на Раджа Наинголан мина на сантиметри от страничката греда, а в 69-та минута Де Роси бе на път довърши Барса. Капитанът надскочи Жорди Алба при центриране от лявото крило и с глава насочи топката към вратата. Тя обаче отново облиза страничната греда.

Барса опита да успокои нещата, но натискът на Рома не спираше. В 79-та минута отново бе горещо пред вратата на Тер Стеген. Резервата Стефан Ел Шаарави се пребори със Семедо при центриране към далечната греда. Италианският национал отклони топката към вратата от много трудна позиция, но Тер Стеген спаси.

В 82-та минута немислимото се случи. Рома вкара трети гол. При центриране на Ченгиз Юндер от ъглов удар към близката греда Костас Манолас изпревари Семедо и вкара за 3:0.

До края на срещата Барса натискаше с всички сили. Играчите на Ернесто Валверде обаче се сетиха твърде късно, че трябва да играят футбол, за да довършат започнатото преди седмица. Пред вратата на Алисон вреше и кипеше. Рома обае някак запази аванса си от три гола за сензационната победа.

Рома - Барселона 3:0

1:0 Един Джеко 6’

2:0 Даниеле Де Роси 58’-д

3:0 Костас Манолас 82’

Рома: Алисон, Манолас, Фацио, Жезус, Флоренци, Строотман, Де Роси, Коларов, Наинголан (77 - Ел Шаарави), Шик (73 - Юндер), Джеко

Барселона: Тер Стеген, Семедо (85 - Дембеле), Пике, Юмтити, Алба, Роберто, Бускетс (88 - Алкасер), Ракитич, Иниеста (80 - Гомеш), Меси, Суарес