Мъжкият национален отбор на България по волейбол започна по най-добрия начин участието си във Волейболната лига на нациите. "Лъвовете" постигнаха много трудна, но сладка победа над Китай с 3:2 (25:18, 18:25, 19:25, 25:17, 15:11) в първия си мач от състезателния уикенд в Нингбо.

Тимът, воден от селекционера Пламен Константинов, стартира срещата с убедително 25:18 в откриващия гейм, но в следващите две части домакините подобриха играта си и стигнаха до обрат след 25:18 и 25:19.

В четвъртия гейм Константинов пусна в игра Николай Учиков и Светослав Гоцев, а на поста разпределител започна Георги Сеганов. Направените промени дадоха резултат и волейболистите ни стигнаха до успеха след 25:17 и 15:11.

В решаващите две части много силно се представи Розалин Пенчев, който приключи двубоя с 14 точки. Топреализатор за победата стана Боян Йорданов. Опитният диагонал игра в първите 3 гейма и завърши с 17 точки. Николай Учиков и Тодор Скримов добавиха по 11, а капитанът Виктор Йосифов реализира 8.

Направилият дебют за националния отбор Илия Петков допринесе с 6 точки, а Светослав Гоцев и Валентин Братоев добавиха по 4 точки.

За състава на домакините Чуан Цзян се отличи със 17 точки, а Шухан Рао добави още 14 точки, в двубоя, продължил повече от два часа.

В събота България ще се изправи срещу САЩ, а в неделя съперник на българите е тимът на Аржентина.

Състав на България: Георги Братоев, Боян Йорданов, Розалин Пенчев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Илия Петков, Теодор Салпаров-либеро (Георги Сеганов, Николай Пенчев, Валентин Братоев, Николай Учиков)