Националите по волейбол на България загубиха с 2:3 от Сърбия по изключително драматичен начин своя мач№4 в Лигата на нациите. "Лъвовете" загубиха първия гейм, но успяха да стигнат до обрат с 2:1.

Последва силен гейм за сърбите и изравняване на резултата. В тайбрека момчетата на Пламен Константинов поведоха с 10:15, но авансът им бе стопен бързо от гостите. Все пак националите ни имаха на два пъти шанс да затворят мача при 14:12, но сърбите отбелязаха четири поредни точки и спечелиха мача с 3:2.

Първият гейм започна точка за точка, но „лъвовете” дръпнаха в резултата и поведоха с 8:5 до първото техническо прекъсване. Момчетата на Пламен Константинов обаче изпуснаха инициативата и гостите обърнаха. Сърбите записаха 7 точки, а за същото време националите ни само 1. Слаб сервис на Марко Ивович прекъсна серията на сърбите и резултатът стана 10:12.

Гостите влезнаха в нова серия и поведоха с 16:11 до втората техническа пауза. Атаката ни не бе в най-добра форма, а двойните блокади не вършеха работа срещу нападението на сърбите. Разликата се покачи на 9 точки – 22:13, в края на гейма волейболистите ни се „събудиха”, но прекалено късно и гостите затвориха гейма при 25:17.

Сценарият от първата част се повтори – добра игра на националите ни и повеждане с 8:5, след което мощна офанзива на сърбите и обръщане на резултата до 12:10. Добро отиграване на Учиков намали изоставането на 11:12, но след мощно нападение отново изоставахме с две - 11:13.

Второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за Сърбия. Българските волейболисти намалиха само до 1 точка разлика при 17:18, а изравняването стана факт при 21:21. Последва прекъсване на Гърбич, но „лъвовете” поведоха след това с 22:21. Резултатът се изравни 23:23, след което националите ни отбелязаха две поредна точки и се върнаха в мача.

Мощен сервис на Марко Ивович, в началото на третия гейм, даде преднина с 2:0 на сърбите. Гостите задържаха аванса си до първото техническо прекъсване – 8:6. Последва изравняване на българите, паритета се запази до 13:13, след което националите ни поведоха с 2 точки за 18:16 и последвалото 20:18. „Лъвовете” поведоха с 24:22, изпуснаха първия сетбол, но успяха да затворят гейма в своя полза след мощна атака на Николай Учиков.

Розалин Пенчев започна в състава на България на мястото на Валентин Братоев в началото на 4-ия гейм. Сърбия поведе с 6:3 в началото на 4-ата част. Отлично отиграване на Тодор Скримов съкрати разликата само до 1 точка при 5:6. Грешка в атака на Петер Кръзманович доведе до равенство при 7:7. България поведе с точка при първото техническо прекъсване - 8:7. Иван Костич замени Никола Йовович и Сърбия поведе с 11:10.

Николай Учиков съумя да изравни при 11:11. Грешка на Николай Учиков в атака доведе до 11:13. Възпитаниците на Никола Гърбич поведоха с 16:13 при второто техническо прекъсване след колективна грешка на българските волейболисти. Грешка на Розалин Пенчев доведе до 5 точки пасив за България при 13:18. Валентин Братоев замени Розалин Пенчев. Волейболистите на Сърбия поведоха с 20:14. Ас на Виктор Йосифов върна надеждите за успех на България в 4-ата част. Българските волейболисти смъкнаха разликата до 2 точки при 19:21. Последва ас на Георги Сеганов за 20:21. Николай Учиков атакува в аут и Сърбия стигна до геймбол при 24:21. Двойна сръбска блокада донесе успех на “плавите” в 4-ия гейм с 25:21.

Тайбрекът започна впечатляващо за България и преднина от 8:4 след отлична атака на Учиков. Виктор Йосифов увеличи аванса при 10:5. Последваха три последователни точки за сърбите при сервис на Ивович, а след отлична блокада на Валентин Братоев разликата бе 13:11. В края националите ни имаха два мачбола при 14:12, но допуснаха четири последователни точки на сърбите и паднаха с 14:16.

Утре България играе с Австралия, а в неделя срещу Русия.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 2:3 (17:25; 25:23; 25:23; 21:25; 14:16)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Николай Учиков, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро (Владислав Иванов-либеро, Валентин Братоев)
Треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

СЪРБИЯ: Никола Йовович, Дражен Лубурич, Урош Ковачевич, Марко Ивович, Сречко Лисинац, Петер Кръзманович - Невен Майсторович-либеро (Иван Костич, Александър Околич)
Треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ.