България постигна ценна победа над отбора на Египет с 3:1 (25:11, 33:31, 19:25, 25:19) гейма в първата си среща от олимпийската квалификация, която се провежда във Варна. С изключение на първия гейм египтяните успяха максимално да затруднят националите ни, но трикольорите все пак взеха важна победа по пътя към Токио 2020.

За България срещата започнаха Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Николай Пенчев, Цветан Соколов и либеро Теодор Салпаров.

Националите ни започнаха отлично мача и поведоха с 5:2, а с точка от начален удар на Цветан Соколов при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4 за България. Домакините на турнира продължиха с отличната си игра и след прекъсването и започнапа да трупат преднина, която достигна до 7 точки при второто техническо прекъсване - 16:9 за България. Националите ни реализираха веднага след почивката още пет точки и поведоха с 21:9. До края на гейма България нямаше никакви проблеми и с блок-аут на Цветан Соколов затвори първата част с 25:11.

В началото на втората част играта бе доста по изравнена. След няколко равенства България успя да поведе с 2 точки при 6:4. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за националите ни. Лошо посрещане на начален удар от българските волейболисти позволи на Египет да изравни при 8:8. Последва още едно равенства, след което националите ни с добра игра в атака и защита поведоха с 3 точки при 13:10. При второто техническо прекъсване момчетата на Силвано Пранди водеха с 16:13. След 18:15 за България Египет успя да реализира четири поредни точки и изравни при 18:18 след лошо посрещане на Теодор Салпаров. Последва много оспорвана игра с тринадесет изравнявания на резултата, след които с точка от начален удар на Светослав Гоцев и успешна атака на Цветан Соколов България взе трудно втората част с 33:31.

Равностойната игра продължи и през третата част. След шест равенства в резултата първото техническо прекъсване дойде след ас на Хосам Абдала при 8:6 за Египет. След грешки на националите ни символичните домакини в днешния мач успяха да поведат с 3 точки при 11:8. След отлична блокада на египтяните и грешка на националите ни при второто техническо прекъсване резултатът набъбна до 16:11 за съперника ни. Египет поведе с 6 точки при 19:13 и независимо че пропиляха 1 геймбол взеха третата част с 25:19.

Египет поведе с 2:0 в началото на четвъртата част, но националите ни веднага изравниха, а след още едно равенство поведоха с 2 точки при 5:3. Символичните домакините изравниха след ас при 6:6, последва ново равенство, а при първото техническо прекъсване изоставаха с точка - 8:7 за България. След прекъсването резултатът бе изравняван три пъти, след което с отлична блокада и блок-аут на Цветан Соколов националите ни поведоха с 2 точки при 13:11. При второто техническо прекъсване България водеше с 16:14. След прекъсването българите отбелязаха три поредни точки и дръпнаха с 5 точки - 19:14. До края на гейма българите не срещнаха особени проблеми и взеха четвъртата част с 25:19 и съответно мача с 3:1.

След изиграването на днешните срещи Бразилия /3:0 гейма/ и България /3:1 гейма/ имат по една победа, докато Египет /1:3 гейма/ и Пуерто Рико /0:3 гейма/ с по една загуба.

Утре турнирът продължава с нови два мача. От 17.00 часа Бразилия играе с Египет, а от 20.30 часа България среща тима на Пуерто Рико.

БЪЛГАРИЯ - Египет 3:1 (25:11, 33:31, 19:25, 25:19)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Николай Пенчев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро

Египет: Хосам Абдала, Ахмед  Салах Един, Ахмед Юсуф Афифи, Ахмед Саид Хасан, Але Абделрахмен, Мохамед Салиман - Ахмед Мохамед-либеро