Суперзвездата на световната лека атлетика Юсейн Болт се завърна на пистата и с лекота спечели бягането на 200 метра на Диамантената лига в Лондон.

Спринтьорът от Ямайка, който лекуваше контузия доскоро, показа, че е напълно възстановен и готов за Олимпиадата в Рио другия месец.

Без да покаже най-доброто от себе си, Болт победи убедително в първия си старт на 200 метра за годината с време 19,89 секунди и остави след себе си панамеца Алонсо Едуард с 20,04 и британеца Адам Джемили с 20.07.

След състезанието Болт бе критичен към представянето си. "Не съм в топформа и и не мисля, че проведох добре бягането. Трябва още доста работа. Но пък съм щастлив, че се чувствам добре и нямам контузии", коментира Болт.

Шоуто в Лондон обаче открадна американката Кендра Харисън, която счупи един от най-старите рекорди в леката атлетика - на Йорданка Донкова на 100 метра с препятствия. Хендерсън финишира за 12,20 секунди и прати в историята постижението на българката от 12,21, поставено през август 1988 година.

С победата в Лондон и световния рекорд американката заслужи чек за 50 000 долара. Харисън обаче няма да участва на Олимпиадата в Рио, след като на квалификациите на САЩ завърши едва шеста. Веднага след финиша таблото първоначално показа 12,58, но скоро след това времето бе поправено и изписа световния рекорд от 12,20.

В спринта на 100 метра при мъжете спечели французинът Джими Вико, който финишира за 10,02 секунди, следван от американеца Айсая Йънг с 10,07 и европейския шампион Чуранди Мартина от Холандия с 10,10.

На 400 метра при жените Шоуни Милър от Бахамите постави най-добро време в света за сезона с 49,55 секунди. Призовата тройка допълниха Стефъни Макфърсън от Ямайка с 50,40 и Наташа Хастингс от САЩ с 50,49.