Пилотът на заводския тим на “Ямаха” Хорхе Лоренцо спечели днешните квалификации за място преди неделната надпревара за Голямата награда на Чехия – 12-ти кръг от шампионата при най-бързите мотоциклетисти – Мото ГП.

Испанецът, който е и лидер в генералното класиране, постави нов рекорд на трасето край Бърно, завъртайки най-бързата си обиколка за 1:55.799 мин. и отново, както на Лагуна Сека ще потегли от първа стартова позиция.

Втори, само на две десети от Лоренцо, остана младият британец Кал Кръчлоу от екипа на “Ямаха Тех 3”, който показва, че възвръща оптималната си спортна форма, след като пропусна голяма част от сезона заради контузия.

Последното място на първа стартова редица заслужи фаворитът в свободните тренировки Дани Педроса, който поочука Хонда-та си в началото на квалификационната сесия, но след това успя да се добере до челните позиции.

Втора редица на стартовата решетка се води от младия американец Бен Спийс, който записа едно от най-добрите си класирания в квалификациите този сезон, изпреварвайки дори Андреа Довициозо, а шести, за радост на тифозите, е 7-кратният световен шампион – Валентино Роси.

Утре от 15.00 часа българско време е самият старт за Голямата награда на Чехия.