
Преживял разочароващата загуба във Финалите на НБА през 2011-а от Далас, когато освен това се представи слабо в решителните моменти, ЛеБрон не загуби вярата си и Маями започна силно съкратения заради локаута сезон в НБА, като през януари записа баланс от 16-5, а Джеймс записа средно по 29,2 точки, 8,3 борби и 7,1 асистенции по време на периода.
Стабилното му представяне продължи и логично той бе избран за най-полезен играч на редовния сезон. Спечели отличиета за трети път в кариерата си, приключвайки кампанията със 27 точки, 7,9 овладени топки, 6,2 подавания, 1,9 откраднати топка и 53% успеваемост при стрелбата от игра средно на мач.
В началото на плейофите обаче Маями все пак бе под №2 в конференцията. Контузията на Дерик Роуз и загубата на Чикаго още в 1-ия кръг, помогна на Горещите.
Те елиминираха Ню Йорк Никс без проблеми, след това се справиха с Индиана, макар и да изоставаха с 1-2 победи. В 4-ия мач ЛеБрон завърши с невероятните 40 точки, 18 борби и 9 асистенции. Големият тест бе на финала срещу Бостън, когато след 2 поредни победи Маями загуби следващите 3 мача и погледна към отпадането, тъй като гостуваше в мач №6.
Джеймс обаче взе нещата в ръцете си. Той вкара 45 точки, като успя в 19 от 26 опита при стрелбата от игра, добави 15 борби и стана вторият след Уилт Чембърлейн през 1964-а с подобни показатели. Горещите оцеляха, а след това спечелиха и мач №7, за да стигнат до финалите, където ги чакаше младия и амбициозен тим на Оклахома Сити.
Тъндър измъкнаха първия мач, но след това нямаха отговор на разигралия се ЛеБрон. 4 поредни победи и първа титла в кариерата на Краля, който приключи със средно 28,6 точки, 10,2 борби и 7,4 асистенции в серията, като бе избран и за МВП на финалите. В мач №5 той дори направи трипъл-дабъл и стана петият в историята заедно с Тим Дънкан, Джеймс Уърти, Лари Бърд и Меджик Джонсън с подобно постижение в решителната победа за титлата.
Добрите неща за него обаче не приключиха тук. На Олимпиадата в Лондон той помогна за спечелването на златните медали, като при победата на финала над Испания със 107:100 записа 19 точки, 7 борби и 3 асистенции. Той надмина Дейвид Робинсън по отбелязани точки в историята на САЩ на подобен форум с 273, а освен това се присъедини към Майкъл Джордън и Скоти Пипън като единствените баскетболисти спечелили титлата в НБА и олимпийското злато в една година.
Той се нареди до Въздушния като единствените двама играчи взели освен тези отличия и били определени за МВП на сезона и на финалите. “Спортс Илюстрейтид” го избра за спортист на годината, което определено бе голяма чест.
Всъщност ЛеБрон грабна първата си титла когато бе на 27 години (точно днес – 30 декември той става на 28), докато Майкъл триумфира на 28 години и няколко месеца. Джордън спечели общо 6 титли, така че Леброн има достатъчно време пред себе си, за да повтори постижението и да превърне Маями в новата династия в Лигата.
Какво друго обаче се случи в НБА през 2012-а. Цели 9 отбора смениха треньорите си, Джереми Лин предизвика истинска лудост излизайки на голямата сцена. Плеймейкърът обаче през лятото напусна Ню Йорк и отиде в Хюстън.
Коби Брайънт мина границата от 30 000 точки, но Лейкърс продължава да изпитва трудности, въпреки привличането на Стив Неш и Дуайт Хауърд. Оклахома Сити се утвърди като тим претендент за титлата, благодарение на невероятните Кевин Дюрант и Ръсел Уестбрук.
Баскетболната Евролига също предложи незабравими емоции и неочакван шампион. Олимпиакос първо изненадващо победи Барселона на полуфинала, за да се изправи срещу ЦСКА Москва.
Пълният със звезди руски тим водеше с 19 точки в третата четвърт, но гърците осъществиха един от най-големите обрати в историята и след кош на Йоргос Принтезис по-малко от секунда преди края стигнаха до победата с 62:61, за да спечелят втората си титла.
Стигаме и до баскетбола в България, който обаче определено не върви по най-добрия начин. През пролетта Лукойл Академик спечели без проблеми поредната си титла, което естествено не учуди никой. През есента обаче дойдоха проблемите.
Неуспех с 19 точки срещу Будучност Подгорица в решителния мач за класиране за елиминациите на турнира Юрокъп обаче повдигна отново въпроса струва ли си да се плащат толкова големи пари за чужденци, които се провалят на първото по-сериозно препятствие и дали не е по-добре да се залага на български играчи и да се подпомага развитието им.
Националният отбор пък претърпя голям провал и не успя да се класира за европейското първенство в Словения догодина, което показа, че баскетболът не върви в добра посока.
Липсата на братята Калоян и Деян Иванови, които отказаха да играят в квалификациите и решиха да си починат, едва ли може да послужи за извинение, след като тимът на Росен Барчовски не успя да се пребори с Швеция и Азербайджан за 2-то място в квалификационната група, като и трите тима завършиха с баланс 4-4, но българите останаха трети и не успяха да се класират за форума.
Gol.bg
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар