Германия поведе, но загуби с 1:2 от Португалия в полуфинален сблъсък в Лигата на нациите. Двубоят се игра на стадион "Алианц Арена" в Мюнхен.

Бундестимът изпусна своя противник през първото полувреме, в което точните удари бяха 4:1 в полза на домакините (57% владеене на топката в тяхна полза).

Над всички обаче беше вратарят на иберийците Диого Коста, който спаси опасни удари на Ник Волтемаде и Леон Горецка в средата на първото полувреме. Претенции на Александър Павлович за дузпа не бяха уважени, а преди това тупалка на Кристиано Роналдо намери тялото на новия защитник на Байерн Мюнхен Йонатан Та.

Португалците действаха предимно на контраатаки и изобщо не изглеждаха безобидни, но в завършващата фаза нещо ги спъваше, което се дължеше и на добрата организация на германците в решаващите моменти.

 

В началото на второто полувреме Роналдо за малко да достигне до силен пас към далечната греда, но атрактивното му и напълно излишно приплъзване не доведе до нищо друго, освен до нарушаване на търговския вид на гащетата му. Въпреки това цялата скамейка на гостите се изправи на крака и аплодира своя застарял футболен гуру.

Селекционер Мартинес все още удряше лявата си длан в дясната, когато германците го накараха да преустанови процеса и покорно да седне на мястото си. Флориан Вирц игра на двойно с Джошуа Кимих, който майсторски копна зад защитата на Португалия и 177-сантиметровият „аспирин“ стори нещо рядко виждано – вкара гол с глава. Траекторията на топката беше плътно до дясната греда и този път великолепният Коста нямаше какво да стори, а Кимих отпразнува мач №100 за националния отбор в стил.

 

В 63-ата минута обаче проклятието „Консейсао“ отново застигна Германия. На Евро 2000 Серджо Консейсао съсипа Маншафта с исторически хеттрик,  а тази вечер синът му Франсишко порази пазената от Марк-Андер тер Стеген врата след хубав пробив и прекрасен завършващ удар от дистанция.

Момчетата на Юлиан Нагелсман още не можеха да влязат в познатия си ритъм и станаха свидетели на пълния обрат. Този път легендата Кристиано Роналдо вкара на празна врата, получавайки пас на тепсия от левия бек Нуно Мендеш.

В заключителните минути на срещата Германия така и не създаваше чисто голово положение, за разлика от португалците, които на два пъти в рамките на три секунди накараха тер Стеген да спасява удари отблизо.

Интересното е, че до гола на Вирц германците имаха пълно превъзходство, но после нещата се промениха. А след последния съдийски сигнал статистиката дори показа предимство за гостите: 16:10 удара, от които 6:5 точни в тяхна полза.

Така Португалия е на финал в Лигата на нациите, където чака Испания или Франция. Припомняме, че "мореплавателите" вече спечелиха веднъж Лигата на нациите в дебютното й издание през 2019 година, докато Германия все още не е триумфирала в турнира.

 

Германия – Португалия 1:2

1:0 Флориан Вирц – 48’

1:1 Франсишко Консейсао – 63’

1:2 Кристиано Роналдо – 68’