Челси преодоля 3-ия кръг на ФА Къп безпроблемно и се класира за 1/16-финалите.

„Сините“ не оставиха никакви съмнения в играта си срещу далеч по-непретенциозния четвъртодивизионен отбор на Моркамб и се наложиха с 4:0.

Лондончани убиха интригата на „Стамфорд Бридж“ още преди почивката, когато имаха аванс от 2 безответни попадения, а действията на терена подсказваха, че ще излязат и като краен победител.

Мейсън Маунт (18‘) и Тимо Вернер (44‘) се разписаха през първата част, а попадения на Хъдсън-Одой (49‘) и Кай Хаверц (85‘) през второто полувреме направиха успеха още по-изразителен.

Напоследък Челси е много критикуван за слабите резултати – едва една победа в последните 6 мача от Висшата лига.

Мениджърът Франк Лампард не можеше да си позволи нова издънка и не подцени днешния двубой, излизайки с голяма част от титулярите си.

Моркамб стигна дотук след успех с 1:0 над Молдън енд Типтрий в първия кръг и победа, дошла в продълженията, срещу Солихъл Мурс 4:2 (2:2) във втория.

Това бе първи мач за „скаридите“ от 26 декември насам, след като имаше бум на коронавирус в отбора и трябваше да им бъде наложена 10-дневна карантина.

Тимът на Дерек Адамс се представя добре и във Втора футболна лига на Англия с 5 победи в последните 6 двубоя, като заема седмо място, изоставайки с 5 точки от върха.

Още в 3-ата минута Вернер се пребори във въздуха с противников защитник, но ударът му с глава мина встрани от вратата.

В 12-ата Филипс се опита да изненада Кепа с изстрел от фланга, но испанският страж внимаваше и улови топката преди тя да премине голлинията.

5 минути по-късно Мейсън Маунт откри резултата с удар от далечно разстояние. Полузащитникът на лондончани стреля в долния десен ъгъл, а липсата на видимост попречи на стража на Моркамб да направи опит за намеса.

Челси продължи да застрашава противниковата врата, но трудно намираше пътя към второ попадение. С пропуски пред Марк Халстед се отчетоха Рюдигер, Вернер и Хъдсън-Одой.

Все пак логичното се случи и натискът даде резултат в края на първата част. Хаким Зиеш центрира брилянтно към Хаверц, който от своя страна свали към оставения на празна врата Вернер.

За нападателя остана по-лесната част и без проблем покачи на 2:0.

Домакините окончателно сложиха точка на спора в 49-ата минута.

По подобен на втория гол начин Зиеш добре намери Хъдсън-Одой, който се измъкна зад защитата на Моркамб и порази вратата на Халстед за трети път.

Малко по-късно самият мароканец опита далечен удар, но кълбото профуча над напречната греда.

Логично домакините свалиха темпото на игра и следващата опасност, която създадоха, дойде чак след 20 минути.

Тогава само добрата намеса на стража на гостите предотврати четвърто попадение. Халстед направи блестящо двойно спасяване след последователни удари на Хаверц и Пулишич.

5 минути преди края на редовните 90 Хаверц също записа името си сред голмайсторите. Германецът се извиси над защитата на „скаридите“ и се разписа за пръв път от 15 срещи насам, с което оформи крайния резултат.

Челси – Моркамб 4:0

1:0 – Маунт 18‘

2:0 – Вернер 44‘

3:0 – Хъдсън-Одой 49‘

4:0 – Хаверц 85‘

Челси: Арисабалага, Аспиликуета, Зума (Томори – 80‘), Рюдигер, Емерсон, Маунт (Ейбрахам – 74‘), Гилмор, Зиеш (Пулишич – 68‘), Хаверц, Хъдсън-Одой (Анджорин – 80‘), Вернер (Жиру – 68‘)

Моркамб: Халстед, Куни (Мелър – 62‘), Найт-Пърсивъл, Дейвис, Хендри (Гибсън – 62‘), Вилдиг, Сонго‘о, Слю (О‘Съливан – 62‘), Филипс, Гомеш (Лайънс – 74‘), Стоктън (МакАлиндън – 86‘)