Челси е на крачка от финала в турнира за Купата на Лигата на Англия, след като победи с 2:0 на “Стамфорд Бридж” Тотнъм в първия полуфинален сблъсък. Хората на Томас Тухел бяха далеч по-добрият отбор и спечелиха след гол на Кай Хаверц (5) и автогол на Бен Дейвис (34). “Сините” пропуснаха и още няколко изгодни ситуации. Реваншът е на 12 януари.

В часовете преди началото на мача стана ясно, че двама от лидерите на Челси Тиаго Силва и Н’Голо Канте са дали положителни резултати за коронавирус. Другата новина в състава на “сините” бе наличието на Ромелу Лукаку сред титулярите.

Хората на Томас Тухел изиграха много силно първо полувреме, след което на практика предрешиха крайния изход. Още в 5-та минута на срещата Кай Хаверц даде аванс за Челси. Германецът беше изведен от Алонсо сам срещу Юго Лорис и стреля покрай тялото му, топката се отклони в Санчес и попадна в мрежата - 1:0 за Челси. Самият Хаверц нарани ръката си при приземяването след удара си, а твърденията бяха, че е счупил малкия си пръст.

Хаверц продължи да играе и малко след това бе близо до втори гол. “Шпорите” отново действаха разконцентрирано в наказателното си поле и нескопосано изчистена топка попадна на пътя на немеца. Той стреля към близкия ъгъл, но този път Лорис спаси.

В 34-та минута Челси поведе с 2:0, отново след “любезното съдействие” на играчите на Тотнъм. Зиеш центрира от свободен удар, Танганга опита да изчисти топката с глава и я прати в тялото на Бен Дейвис, след което влезе във вратата зад Лорис.

До края на полувремето Челси можеше да вкара и трети гол. В 41-та минута Зиеш центрира прекрасно от дясното крило и сложи топката на главата на Лукаку. Белгиецът обаче стреля на сантиметри от страничната греда.

След почивката Тотнъм подобри играта си, но първият огромен шанс се отдаде отново за домакините. В 61-та минута Тимо Вернер бе изведен сам срещу Лорис и опита да го прехвърли. Французинът обаче се разтегна максимално и спаси.

Едва в заключителните десетина минути “шпорите” стигнаха до първите си реални шансове. Първо Кепа отрази опасен удар на Хари Кейн от фаул, а малко след това изстрел на Лукас Моура мина над вратата. В 88-та минута Кепа отново трябваше да се намесва решително след удар на Ло Селсо.

До края Челси задържа преднината си, а в 90-та минута Лукаку можеше да вкара и трети гол, но стреля право в ръцете на Лорис.

Челси - Тотнъм 2:0
1:0 Кай Хаверц 5’
2:0 Бен Дейвис 34’-автогол

Челси: Кепа, Аспиликуета (90 - Вейл), Сар, Рюдигер, Алонсо, Нигес (73 - Лофтъс-Чийк), Жоржиньо, Зиеш (79 - Пулишич), Маунт (73 - Ковачич), Хаверц (46 - Вернер), Лукаку

Тотнъм: Лорис, Дейвис, Санчес, Танганга, Дохърти (46 - Ндомбеле), Скип (73 - Уинкс), Хьойберг, Емерсон, Сон (79 - Ло Селсо), Лукас (80 - Хил), Кейн