Арсенал допусна сериозна грешка в битката за Топ 4, след като падна с 2:3 у дома от  Кристъл Палас. Това сложи край на серията на Артилеристите от 10 поредни домакински победи във Висшата лига.

Неубедителни действия в защита, много слаб Шкодран Мустафи и опасни контри на Орлите бяха в основата не неочакваната развръзка, която остави хората на Унай Емери на 4-о място с 66 точки. Палас пък окончателно си гарантира оцеляването с 42 точки.

В състава на Арсенал Унай Емери направи цели 7 промени от мача срещу Наполи в четвъртък, като единствено Колашинац, Кошчелни, Обамеянг и Лаказет запазиха местата си.

Игралите малко през сезона Карл Дженкинсън и Мохамед Елнени стартираха, а и Месут Йозил започна. За Палас имаше 3 промени от поражението от Ман Сити – Уорд, Куяте и Майер започнаха.

Още в 49-ата секунда Йозил получи шанс да стреля, но Гуаита спокойно спаси. Последваха по-спокойни минути преди Елнени да стреля неточно от въздуха в 11-ата минута.

Палас обаче стоеше добре, а особено при статичните положения бе опасен. След корнен Скот Дан бе абсолютно сам и стреля към далечния ъгъл, а във вратарското поле в опита си да отбележи Мартин Кели отклони над гредата.

В 17-ата минута обаче, гостите поведоха. Пак след статична ситуация Миливоевич центрира, защитата на Арсенал остави свободен Бентеке, който от 5-6 метра реализира с глава. Това бе първи гол за белгиеца от година насам.

Йозил, Обамеянг и Лаказет бяха доста изолирани за домакините, които трудно създаваха положения, но постепенно натиснаха. Кели спря Лаказет, а след корнер Мавропанос отклони към далечната греда, където Мустафи стреля неточно.

Дан блокира поредния опит на Лаказет преди в 38-ата минута реферът да подмине дузпа за домакините. Колашинац центрира, а Уан-Бисака спря подаването с ръце, които бяха встрани от тялото. Реферът обаче явно не видя и подмина положението, въпреки че трябваше да посочи бялата точка.

До почивката обаче Арсенал имаше късмет да не изостане още по-сериозно. Първо Лено се отчете с двойно спасяване срещу Шейку Куяте, който се включи отдясно, а в добавеното време от чиста позиция Бентеке стреля разочароващо.

Веднага след почивката обаче Арсенал изравни. Лаказет изведе в коридор Йозил, който много майсторски от малък ъгъл преодоля Гуаита. Последва натиск и доминация на домакините и изглеждаше, че е само въпрос на време Арсенал да излезе напред.

Само Шкодран Мустафи реши да вземе нещата в ръцете си и да закопае своите. Бентеке отклони  една висока топка към Заха, но Мустафи бе в по-добра позиция. Защитникът обаче реши да остави на вратаря Лено да овладее, без германецът да е наясно с това. Заха стигна пръв до топката и реализира с удар покрай стража. Ужасяващ гол.

Няколко минути по-късно шокът за домакините стана пълен. След корнер Скот Дан отклони към Маккартър, който отблизо прати с глава в мрежата за 1:3.

В 77-ата минута Обамеянг все пак върна надеждите с диагонален удар, като вкара 19-ия си гол през сезона. До края обаче единственият шанс се откри пред Иуоби, чийто удар обаче бе спасен от Гуаита и Орлите взеха победата.

Арсенал – Кристъл Палас 2:3

0:1 Бентеке 17