Лидерът във Висшата лига Арсенал допусна едва второто си поражение в първенството, сред като загуби с 0:1 при гостуването си на Евертън. Единствения гол в мача от 22-ия кръг реализира Джеймс Тарковски в 60-ата минута.

Така "карамелите" записаха първа победа при дебюта на новия си мениджър Шон Дайш. Преди това мърсисайдци няма успех в 8 последователни двубоя от шампионата. С победата Евертън поне временно се измъкна от опасната зона и вече е 17-и с актив от 18 точки, докато Арсенал остава на първа позиция с 50 пункта.

Гостите започнаха по-активно, но „сините“ отговаряха с добра агпресия, характерна за отборите, водени от Дайч. Постепенно домакините установиха натиск в половината на съперника.

Калвърт-Люин отправи изстрел с глава, но той премина над напречната греда. В 30-а минута Букайо Сака се пребори за топката и намери Еди Нкетия в наказателното поле, който премина елегенатно през Тарковски, а нападателят завърши с удар, който обаче не бе точен.

В 33-а минута Амаду Онана направи невероятен рейд по левия фланг и центрира остро впеналта, но никой играч в синьо не успя да засече топката. В 39-ата минута Сака получи прекрасен пас в наказателното поле и стреля от въздуха с левия крак, но Конър Коути изби пред голлинията.

В добавеното време на първата част топката бе центрирана отдясно и Калвърт-Люин връхлетя върху нея, като отправи удар с глава, който премина встрани от вратата.

Веднага след почивката Евертън организира поредната си добра атака и Идриса Гей отправи изстрел от границата на пеналта, при който се получи рикошет, но Аарън Рамсдейл реагира добре и спаси.

Малко по-късно след ъглов удар за "артилеристите" последваха два удара на играчи в червено, но и двата бяха блокирани от защитници на Евертън. В 58-ата минута Нкетия направи отличен пробив, като премина няколко футболисти и отклони към точката на дузпата, където бе Йодегаард, а норвежецът стреля от движение, но топката премина високо над вратата.

След час игра Жоржиньо направи своя дебют за “топчиите”. Италианският национал влезе заедно с Леандро Тросар, а терена напуснаха Мартинели и Партей. Секунди по-късно Евертън поведе. Макнийл центрира от ъглов удар, Тарковски скочи най-високо и от малкото наказателно поле нанесе точен изстрел с глава в долния десен ъгъл. В 78-ата минута Леандро Тросар стреля от границата на пеналта, но Джорджан Пикфорд.

Минута преди края на редовното време Александър Зинченко опита изненадващ удар от 30 метра, който профуча встрани от вратата. В 92-ата минута след ъглов удар отново Зинченко бе на добра позиция и стреля от границата на наказателното поле, но силният му шут не намери целта.

Така Арсенал допусна първа загуба във Висшата лига от 4 септември, когато отстъпи с 1:3 при гостуването си на Манчестър Юнайтед.

Евертън – Арсенал  1:0

Голмайстор: 1:0 Тарковски (60)

Евертън: Джордан Пикфорд, Виталий Миколенко, Джеймс Тарковски, Конър Коуди, Шеймъс Коулман, Дуайт Макнийл, Амаду Онана, Идриса Гей, Алекс Иуоби, Абдулай Дукуре, Доминик Калвърт-Люин

Арсенал: Аарън Рамсдейл, Александър Зинченко, Габриел Магаляеш, Уилям Салиба, Бен Уайт, Гранит Джака, Томас Партей, Мартин Йодегаард, Габриел Мартинели, Букайо Сака, Еди Нкетия