Арсенал профука куп положения, но все пак успя на пречупи гостуващия Брайтън с 2:0 в среща от 17-ия кръг на Висшата лига. Успехът на хората на Микел Артета изкачи "артилеристите" на върха поне за няколко часа преди дербито между Ливърпул и Манчестър Юнайтед, което е по-късно днес.

В герои за лондончани на „Емирейтс“ се превърнаха Габриел Жезус и Кай Хаверц, които изковаха победата над „чайките“, които през последните години се бяха превърнали в техни "черни котки" и при визитите си в столицата на Англия.

Първото полувреме завърши без голове. След антракта Жезус откри резултата в 53-ата минута, след като прати топката в опразнената врата при недобре изчистена топка след центриране от корнер. Хаверц фиксира крайни резултат в 86-ата минута, след като бе изведен отлично и матира вратаря Вербруген – 2:0.

Домакините отправиха общо 26 удара към вратата на гостите, като 9 от тях бяха точки. Хората на Роберто де Дзерби също имаха своите шансове, но не успяха да се възползват от тях.

Така Арсенал изскочи на върха с 39 точки, на 2 пред Ливърпул и 1 пред Астън Вила. Брайтън остава 9-ти с 26 пункта.

Арсенал – Брайтън 2:0

Голмайстори: 1:0 – Габриел Жезус (53), 2:0 - Кай Хаверц (86)

Арсенал: Рая, Уайт, Салиба,  Магаляеш, Зинченко, Йодегор, Райс,  Хаверц, Сака, Жезус,  Мартинели

Брайтън: Вербруген, Милнър, Дънк, Пол ван Хеки, Велтман, Гилмор, Грос, Митома, Адингра,  Фъргюсън