Кристъл Палас и Ливърпул дадоха начало на 14-ия кръг във Висшата лига. „Мърсисайдци“ разгромиха своя съперник на негостоприемния „Селхърст Парк“ със 7:0.

Атакуващото трио в днешната среща – Минамино (3‘), Мане (35‘) и Фирмино (44‘, 68‘), уби интригата още преди почивката, когато резултатът бе 3:0. През втората част капитанът Джордан Хендерсън (52‘), както и Мохамед Салах (81‘, 84‘) също записаха имената си сред голмайсторите.

Само преди 3 дни „червените“ се наложиха над Тотнъм в директен мач за първото място. Това е и причината Юрген Клоп да направи някои промени спрямо мача с „шпорите“. Голямата изненада беше Мохамед Салах, който остана на пейката за сметка на Такуми Минамино.

Успехът днес идва след серия от 4 двубоя извън „Анфийлд“, които завършват при равен резултат.

Кристъл Палас продължава да изпитва проблеми в мачовете си срещу този съперник. „Лондончани“ нямат победа над Ливърпул вече 8 срещи във всички турнири, а последната е от 2017 година.

С успеха шампионите се откъснаха на върха с временна преднина от 6 точки пред втория Тотнъм, докато „орлите“ продължават с колебливите си изяви и заемат 12-та позиция.

Срещата започна по мечтан за Ливърпул начин. Мане взаимодейства с Такуми Минамино в наказателното поле, а японецът стреля силно и не остави шансове за намеса на домакинския страж. Това е и неговият дебютен гол във Висшата лига.

В 12-ата минута Кристъл Палас създаде първата си опасност пред противниковата врата. Заха центрира опасно от левия фланг, но току преди Аю да играе с топката, Фабиньо успя да избие в ъглов удар.

5 по-късно МакАртър се опита да изненада от центъра излезлия напред Алисон, но бразилецът бързо възстанови позицията си и безпроблемно улови кълбото.

В средата на първата част домакините пропуснаха златен шанс да се върнат в резултата. Джордан Аю се пребори с Фабиньо и заедно със Заха излязоха в ситуация двама срещу един, но подаването на ганаеца остана зад гърба на неговия съотборник.

Натискът от футболистите на Рой Ходжсън продължи и на два пъти топката се озова в ръцете на Алисон, който по-скоро се намеси рутинно.

Противно на по-добрата игра от Кристъл Палас, „мърсисайдци“ удвоиха аванса си в 35-ата минута. След леко разбъркване пред наказателното поле Фирмино все пак успя да намери Мане, който се освободи добре и покачи на 2:0.

В края на първата част гостите организираха бърза контраатака, която завърши с перфектно подаване на Робъртсън към Роберто Фирмино. Последният технично преодоля Гуаита и оформи класическия резултат, с което до известна степен уби интригата в двубоя.

След почивката нещата не се промениха и още в началото на второто полувреме Хендерсън също записа името си сред голмайсторите. Капитанът на „червените“ получи топката извън пеналтерията и от движение стреля неспасяемо в далечния ъгъл на вратата.

Минути по-късно Мане и Минамино пропуснаха да направят резултата още по-изразителен, след като изстрелите и на двамата минаха на сантиметри от страничния стълб.

Фирмино обаче не пропусна тази възможност и отбеляза второто си попадение в 68-ата минута. Влезлият от пейката Мохамед Салах пусна перфектен пас към нападателя, а той технично прехвърли Гуаита за 5:0.

Именно египтянинът направи кошмара за домакините още по-голям. 10 минути преди края на срещата се разписа с глава след ъглов удар, а в 84-ата, в типичния си стил с изстрел от разстояние, направи домакинския страж безпомощен за седми път.

Кристъл Палас – Ливърпул 0:7

0:1 – Минамино 3‘

0:2 – Мане 35‘

0:3 – Фирмино 44‘

0:4 – Хендерсън 52‘

0:5 – Фирмино 68‘

0:6 – Салах 81‘

0:7 – Салах 84'

Кристъл Палас: Гуаита, Клайн, Куяте (Томкинс – 63‘), Кейхил, Ван Анхолт, Шлуп, Миливойевич, МакАртър  (Ридевалд – 75‘), Езе (Батшуай – 69‘), Заха, Аю

Ливърпул: Алисон, Aлександър-Арнолд, Матип, Фабиньо, Робъртсън, Хендерсън, Вайналдум (Джоунс – 69‘), Кейта, Минамино, Фирмино (Окслейд-Чембърлейн – 75‘), Мане (Салах – 57‘)