Барселона победи третодивизионния Уеска с 4:0 като гост в първи 1/16-финален мач в турнира за купата на Испания.

"Блаугранас" откриха резултата чрез Иван Ракитич от пряк свободен удар, а малко след това Андрес Иниеста заби кинжален удар от движение.

Към края на първото полувреме Педро направи аванса на своите класически, а преди това Ракитич бе нацелил гредата от фаул.

След почивката Барса намали оборотите и позволи на съперника да сътвори добри атаки. Двайсетина минути преди края Рафиня Алкантара вкара първия си гол за каталунците.

Двубоят напълно очаквано започна с натиск на Барселона, докато Уеска се защитаваше с десет души в своята половина. Капитанът на гостите в този мач Андрес Иниеста проби отляво и центрира меко, но вратарят улови. После Педро би над вратата.

В десетата минута вратарят Марк-Андре тер Стеген отговори красноречиви на въпроса защо е твърда резерва в първенството от началото на сезона. При рутинно върната към него топка германецът я изрита право в тялото на Марти и само късметът го спаси от попадение във вратата.

Тази ситуация явно събуди съотборниците на тер Стеген, които атакуваха и спечелиха право да изпълнят пряк свободен удар от близо 25 метра. Иван Ракитич заложи на директна стрелба и закова кълбото в горния десен ъгъл.

Малко след това Барса сътвори чудесна бърза атака през центъра. Иниеста намери Педро, който се забави и чукна с пета към Ракитич. Хърватинът върна назад, а от зоната на дъгата Андрес Иниеста изстреля безпощаден снаряд, намирайки горния десен ъгъл.

В средата на първото полувреме Барса можеше да сложи точка на спора с още едно попадение, но силният удар от упор на Рафиня беше париран от Хименес.

Домакините заиграха доста по-добре и в един момент дори оказаха натиск на далеч по-именития си противник. Рос отправи мощен удар от дистанция, но той се оказа доста неточен.

Уеска беше много близо до намаляване на резултата в 32-та минута, когато Марти беше изпуснат от защитата след центриране отляво на Камачо. Останал сам срещу тер Стеген, нападателят шутира от движение в близост до точката на дузпата, но стражът изби с крак.

Барса си спечели нов пряк свободен удар пред наказателното поле на съперника и Ракитич отново застана зад топката. Този път той реши да търси левия ъгъл, но топката се отби в страничната греда.

В 39-тата минута Барса направи преднината си класическа. След изпълнение на корнер Педро проби в наказателното поле, залъга защитник и стреля между двама бранители прецизно в долния ляв ъгъл.

В края на първото полувреме Мунир изпусна две добри възможности. Първо негов удар беше спасен, а след това не успя да направи добавка след пресеченото центриране на Педро отдясно.

Уеска започна по-добре след паузата. Неточен удар на Хосан бе последван с тупалка към тер Стеген, който спаси. На отсрещната врата Педро стреля встрани.

Малко преди да изтече един час игра Марти се втурна напреди отправи точен удар към вратата на каталунците, но тер Стеген реагира добре. При една от редките акции на гостите след почивката Мунир бе покрай лявата греда.

В 72-та минута братът на Тиаго Алкантара Рафиня вкара първия си гол за Барселона. Той получи пред границата на наказателното поле и отправи сравнително слаб, но изключително точен удар в долния десен ъгъл.

Уеска не се смути и тръгна смело напред. Чус пробва далечен удар, но стреля покрай целта. Седем минути преди края се стигна до карамбол в наказателното поле на Барса, но тер Стеген и защитата пред него се справи. Малко преди края хубаво воле на Чус мина над напречната греда.

Уеска - Барселона  0:4

0:1  Иван Ракитич - 12'

0:2  Андрес Иниеста - 16'

0:3  Педро - 39'

0:4  Рафиня Алкантара - 72'

Уеска: Хименес, Айтами, Карлос Давид, Гарсия, Морияс, Рос, Камачо, Хосан (Гаспар - 73'), Гасама (Чус - 57'), Тирон (Кабезас - 62'), Марти

Барселона:  Тер Стеген, Бартра, Матийо (Едгар - 64'), Адриано, Дъглас, Сампер, Ракитич (Сержи Роберто - 64'), Иниеста, Рафиня, Мунир (Сандро Рамирес - 76'), Педро