Барселона започна годината с победа 2:1 като гост на Хетафе. Каталунците започнаха слабо срещата и в 9-та минута отмениха по странен начин гол за домакините. След това Лионел Меси (20) и Луис Суарес (39) дадоха сериозен аванс на Барса, а Хайме Мата върна надеждите на домакините в 43-та минута.

След почивката Мата направи грандиозен пропуск, а Меси, Суарес и Дембеле пропуснаха да направят успеха на Барса по-категоричен.

В крайна сметка победата бе повече от ценна заради равенството на Атлетико Мадрид и Севиля по-рано през деня. С нея Барселона увеличи преднината си на върха в класирането на 5 точки. Тимът на Ернесто Валверде има 40, пред Атлетико Мадрид с 35 и Севиля с 33. Освен това каталунците са на цели 10 точки пред Реал Мадрид. Хетафе е 7-ми с 25.

Барселона влезе трудно в срещата и домакините вкараха гол още в 9-та минута чрез Хайме Мата. Главният рефер обаче видя фаул в нападение срещу Клеман Лангле и отмени попадението. Ситуацията бе особено спорна, но Гийермо Куадра Фернандес не пожела да използва ВАР.

Домакините продължиха да натискат изненадващо съперника си и в 16-та минута Тер Стеген трябваше да показва техника, след което бе извършено нарушение срещу него. Жерард Пике пък успя да блокира Анхел Родригес, който излизаше на стрелкова позиция.

Така се стигна до 20-та минута, когато Барса поведе. Лионел Меси направи слалом между защитниците на Хетафе, които сгрешиха фатално. Лео догони топката и я вкара в опразнената врата. Така Меси реализира за 4-ти пореден път първия гол за Барселона за годината.

Попадението даде самочувствие на каталунците, който в следващите минути направиха няколко много добри атаки. В 26-та минута Меси изведе по блестящ начин между шестима защитници Артур по лявото крило, който пък намери Пике на метри от вратата. Защитникът обаче не успя да преодолее Давид Сория.

Малко след това и Луис Суарес имаше две прекрасни възможности, но не успя да реализира. Така се стигна до 39-та минута, когато Ел Пистолеро все пак успя. Меси центрира от свободен удар, домакините не изчистиха добре топката, а Суарес с мощен удар от воле от границата на наказателното поле направи 2:0.

В края на полувремето Жорди Алба можеше да си отбележи автогол, но прати топката в гредата. В 43-та минута Хетафе все пак намали. Анхел Родригес успя да намери Хайме Мата на метри от голлинията и последният нямаше как да сгреши - 1:2.

В началото на втората част Хетафе можеше и да изравни, след като Анхел Родригес бе изведен сам срещу Тер Стеген, но стреля покрай гредата. Барса отговори с мощен удар на Меси с десния крак, който бе отразен от Сория.

Домакините обаче бяха много опасни и в 59-та минута Леонардо Кабрера предизвика страхотно спасяване на Тер Стеген. Защитникът стреля много силно с глава, но не успя да преодолее стража на Барса.

В 67-та минута Мата направи феноменален пропуск. Домакините напипаха нова слабост в защитата на Барса, а Мата изскочи сам срещу Тер Стеген. Нападателят успя да финтира вратаря на гостите, но не успя да намери опразнената врата, като стреля над нея. Страничният рефер бе вдигнал флага си за засада, но ситуацията бе чиста и най-вероятно ВАР щеше да зачете гола.

В 75-та минута Меси можеше да реши всичко, след като бе изведен от Дембеле сам срещу Сория. Аржентинецът стреля технично към далечния ъгъл, но вратарят на домакините спаси.

Хетафе - Барселона 1:2

0:1 Лионел Меси 20’

0:2 Луис Суарес 39’

1:2 Хайме Мата 43’

Хетафе: Сория, Суарес, Джене, Кабрера, Антунеш, Фулкие (58 - Молина), Максимович, Арамбари, Портийо (84 - Ибанес), Анхел (74 - Саис), Мата

Барселона: Тер Стеген, Алба, Пике, Ленгле, Роберто, Ракитич, Видал (70 - Бускетс), Артур (88 - Аленя), Дембеле (84 - Коутиньо), Меси, Суарес

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/09P-r_Ugo70" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>