Слабакът Валядолид тресна с 3:1 шампиона Барселона в среща от 36-ия кръг на Ла Лига. С този успех домакините изскочиха на 17-ата спасителна позиция във временното класиране и мечтаят за оцеляването си в испанския елит, нанасяйки второ поредно поражение на каталунците след краха и срещу Реал Сосиедад преди броени дни.

Кошмарът за „блаугранас“ започна още във 2-ата минута, когато Анреас Кристенсен си заби автогол. Кайл Ларин от дузпа в 22-ата минута и Гонсало Плата в 73-ата минута направиха преднината на домакините класическа. За герой за Валядолид може да бъде определен канадецът Ларин, който е забъркан във всички попадения. Роберт Левандовски отстрами каталунците в 84-ата минута за крайното 3:1.

Така Валядолид събра актив от 38 точки и изскочи на спасителната 17-ата позиция в класирането. Клубът, собственост на Роналдо Феномена, е с 3 точки пред първия тим под чертата – Хетафе, който обаче е с мач по-малко. Барселона е сигурен първенец с 85 пункта.

Двубоят на стадион „Хосе Сория“ започна перфектно за домакините. Още във 2-ата минута топката се озова в мрежата на Тер Стеген. За беда на гостите тя влетя в нея след автогол на Андреас Кристенсен. Мачис центрира от десния фланг към Кайл Ларин, а датчанинът се опита да я изчисти, но за беда я прати в собствената си врата – 1:0.

В 21-ата минута Валядолид получи правото да изпълни дузпа и нанесе втория си кинжален удар. Кайл Ларин комбинира с Гонсало Плата, а последният бе повален в пеналта от Ерик Гарсия и съдията Сесар Сото даде наказателен удар. Ларин стреля безпощадно от бялата точка – 2:0.

Домакините не спряха да натискат каталунците. Така след час игра топката срещна напречната греда на влезлия като смяна вратар на гостите Иняки Пеня. Плата центрира към пеналта, където Ларин се размина с кълбото, което тупна върху горния дирек.

В 73-ата минута Валядолид довърши Барса с трети гол. Ларин получи топката зад гърба на отбраната, след което подаде на Гонсало Плата, който матира Пеня – 3:0. Първоначално съдиите отмениха попадението, но след преразглеждане от ВАР се видя, че ситуацията е редовна и голът остана.

Каталунците все пак стигнаха до почетен гол. Реализира го Роберт Левандовски в 84-ата минута след асистенция на Френки де Йонг.

Валядолид – Барселона 3:1

Голмайстори: 1:0 - Андреас Кристенсен (2 автогол), 2:0 – Кайл Ларин (22-дузпа), 3:0 – Гонсало Плата (73), 3:1 – Роберт Левандовски (84)

Валядолид: Масип, Фреснеда, Фернандес, Санчес, Оласа, Плано, Меса, Агуадо, Плата, Ларин, Мачис

Барселона: Тер Стеген, Балде, Алонсо, Кристенсен, Роберто, Гави, Гарсия, Де Йонг, Торе, Левандовски, Рафиня