Барселона постигна изключително ценна победа у дома срещу Атлетик Билбао с 1:0. Единствения гол вкара абсолютния дебютант Марк Гую. 17-годишният талант се появи на терена в 79-та минута и с първото си докосване донесе успеха на каталунците.

С него Барса се доближи само на точка от лидерите Реал Мадрид и Жирона. Каталунците с 24 точки. Атлетик Билбао е 6-ти със 17. В сряда тимът на Шави Ернандес посреща Шахтьор Донецк в Шампионската лига, а идната събота е голямото дерби на Испания - “Ел Класико” срещу Реал Мадрид.

Треньорът на Барселона имаше много проблеми в състава си, като извън групата за мача останаха Роберт Левандовски, Френки де Йонг, Педри, Рафиня, Жул Кунде и Сержи Роберто, докато на пейката бяха Роналд Араухо и Ламин Ямал. Така като титуляр започна Фермин Лопес.

Двубоят започна равностойно, като още в 10-та минута Барса бе на сантиметри от гола. След хубаво центриране от дясното крило Жоао Феликс бе намерен около точката на дузпата и стреля от движение, но удари греда. Малко след това Унай Симон отрази опасни удари на Фермин и Феликс.

Тер Стеген пък трябваше да се намесва след изстрел на Иняки Уилямс. В добавеното време на първата част и другият брат Уилямс - Нико имаше своята добра възможност, но отново вратарят на Барса показа класа.

След почивката Барса контролираше играта и в 55-та минута Феликс беше изведен сам срещу Симон. Португалецът обаче не успя добре да си спре топката и тя бе отнета от него.

Три минути по-късно отново Феликс изскочи на стрелкова позиция и този път оправи хубав удар по диагонала. Симон отрази, а след това разочарова и Фермин Лопес при добавката.

Шави опита да промени ситуацията със смени и пусна в игра Ламин Ямал. В 63-та минута 16-годишният талант бе изведен прекрасно от Феликс сам срещу Симон. Ямал стреля в близкия ъгъл, но топката мина покрай гредата.

Следващата порция смени на Шави обаче оказа нужния ефект. В 79-та минута Фермин и Балде бяха заменени от Марк Гую и Маркос Алонсо. Именно 17-годишният Гую реши всичко с първото си докосване. В 80-та минута Феликс разсече защитата на гостите с хубаво подаване към Гую, който със завидно хладнокръвие мушна топката покрай испанския национал за 1:0.

Барселона - Атлетик Билбао 1:0

1:0 Марк Гую 80’

Барселона: Тер Стеген, Балде (79 - Алонсо), Мартинес, Кристенсен (60 - Араухо), Кансело, Ромеу (60 - Ямал), Гюндоган, Гави, Феликс, Фермин (79 - Гую), Торес

Атлетик Билбао: Симон, Берчиче (26 - Лекуе), Паредес, Вивиан, Де Маркос, Гарсия (77 - Гомес), Де Галарета (67 - Прадос), Н. Уилямс (77 - Беренгер), И. Уилямс, Сансет, Гурусета (67 - Арес)