Галерия

Левски стигна до знаменит обрат от 0:2 до 3:2 над Ботев Пловдив навръх 75-годишнината от раждането на най-голямата си легенда Георги Аспарухов-Гунди.

Мачът от 33-ия кръг на Първа лига беше много зрелищен, като гостите поведоха с 2:0 в рамките на 120 секунди. След смъртоносни контри точни бяха Жоао Пауло (31) и Стивън Петков (33), но след почивката "сините" спечелиха двубоя. В големия герой се превърна Паулиньо (70, 90), който вкара два гола и изработи дузпата, от която Ривалдиньо (85) вкара първото си попадение за Левски.

С успеха "сините" си гарантираха 3-то място в крайното класиране, докато Ботев пропусна шанс да се бори за участие в Лига Европа през следващия сезон. Освен това пловдивчани отново не успяха да сложат край на прокобата си на "Герена", където записаха 20-та поредна загуба.

Делио Роси направи куп промени в състава си заради предстоящия финал на 9 май за Купата срещу Славия. От твърдите титуляри единствено Холмар Ейолфсон и Габриел Обертан започнаха мача. Четирима юноши на Левски също стартираха – Николай Кръстев, Ивайло Найденов, Васил Панайотов, който излезе с капитанската лента и младият Станислав Иванов.

Отписаните Антъни Белмонт, Нелуц Рошу и Жерсон Кабрал също получиха шанс за изява. Николай Киров пък направи една промяна от победата с 2:1 над ЦСКА в миналия кръг. Наказаният Йордан Минев беше заменен от Лазар Марин. В предни позиции за гостите действаха Стивън Петков, Жоао Пауло, Диого Кампос и звездата Тодор Неделев.

Мачът на "Герена" започна мудно и първоначално нямаше интересни положения, въпреки че Левски имаше леко териториално надмощие. След четвърт час игра Габриел Обертан проби отлично по десния фланг, стигна до аутлинията и върна към връхлитащия Станислав Иванов, но защитник на Ботев се намеси навреме и изчисти.

После удар на Тодор Неделев от фаул профуча покрай целта, а след това "канарчетата" се защитаваха като по учебник и разчитаха на смъртоносни контри. При една от тях Диого Кампос стреля над вратата, а в 28-ата минута Жоао Пауло напредна и се озова на чиста позиция. Бразилският голаджия потърси горния далечен ъгъл, но шутът му беше безкрайно неточен.

В рамките на 120 секунди обаче Ботев нанесе два удара на Левски след поредните си контри. Първо Лазар Марин пресече подаване на Антъни Белмонт в половината на "жълто-черните" и напредна. Изпревари младия Ивайло Найденов, след което намери Пауло, който от идентична ситуация от предната този път не сбърка, пращайки топката в долния ъгъл за 1:0!

В 33-ата минута Филип Филипов изведе с пета Фелипе Бризола, който центрира между двамата централни бранители. Там дебнещият Стивън Петков с изстрел от въздуха се разписа във втори пореден мач срещу Левски – 2:0! До края на полувремето "сините" се опитаха да натиснат, но най-опасното им положение беше засичане с глава на Холмар Ейолфосн, който не затрудни Даниел Кайзер.

На почивката Делио Роси взе мерки и пусна в игра бразилския тандем Паулиньо и Ривалдиньо, които смениха съответно Обертан и младия Стаси Иванов. Този ход раздвижи атаката на домакините и още в 48-ата минута Кайзер със сетни сили спаси мощен шут на Жерсон Кабрал. След малко повече от час игра обаче преднината на Ботев можеше да стане класическа, но Петков пропусна да се разпише от границата на вратарското поле.

В 70-ата минута Левски все пак се върна в мача. Нелуц Рошу намери Паулиньо на точката за дузпата, откъдето бразилецът преодоля Кайзер за 1:2! В 85-ата минута Филипов спъна Паулиньо в наказателното поле и "сините" стигнаха до дузпа. Зад топката застана Ривалдиньо, който не сбърка, вкара първия си гол за 26-кратния шампион на България и оформи крайното 2:2. Така се стигна до 90-ата минута, когато Кайзер спаси шут на Кабрал, но при добавката Паулиньо донесе победата за домакините.

Левски - Ботев 3:2

Голмайстори: 0:1 Пауло (31), 0:2 Петков (33), 1:2 Паулиньо (70), 2:2 Ривалдиньо (85-д), 3:2 Паулиньо (90)

Лешски: Николай Кръстев, Ивайло Найденов, Холмар Ейолфсон, Аймен Белаид, Афонсо Фигейредо, Нелуц Рошу (78-Юруков), Васил Панайотов, Антъни Белмонт, Жерсон Кабрал, Станислав Иванов (46-Ривалдиньо), Габриел Обертан (46-Паулиньо)
Треньор: Делио Роси

Ботев: Кайзер; Филипов, Терзиев, Пиргов, Марин; Неделев (69-Ндонгала), Бризола Юсеин, Кампос; С. Петков, Ж. Пауло (63-Балтанов)
Треньор: Николай Киров

София, ст.: "VIVACOM Арена Георги Аспарухов"
Съдия: Стефан Апостолов
Жълти картони: Холмар, Белаид, Фигейредо (Левски); Петков, Филипов (Ботев)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=786c550305" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>