Тази вечер Левски ще се опита да елиминира Локомотив Пловдив и да достигне до финала за купата. Ако съдим по статистиката на сините в турнира за купата на България, то това не е никак невъзможно. През годините има два случая (сегашният може да е трети), в който сините са губили с 0:2 първия от двата елиминационни мача, но след това у дома са успявали да отстранят съперника. И това се е приемало като съвсем нормално, защото противниците са били от… втория ни ешелон. Сега обаче задачата на столичани ще бъде доста по-трудна, все пак Локо Пд има абсолютно равен актив с Левски в първенството.

През пролетта на сезон 1996/97 втородивизионният Литекс е започнал да показва големи амбиции. Тимът посреща Левски в четвъртфиналите за купата и в Ловеч печели с 2:0. Реваншът обаче се превръща в ад за оранжевите и съдията… „Страшно е!“, мълви варненският рефер Светослав Славов, с чиято помощ Левски осъществява драматичен обрат от 0:1 до 4:1 на „Герена“. Месеци по-рано репутацията на борец срещу мутрите, която тогавашният бос на Левски Томас Лафчис грижливо изгражда, рухва в момента, в който сините подписват договор за генерално спонсорство със страховитата групировка ВИС-2.

До почивката домакините губят с 0:1 след гол на Димчо Беляков. Тогава публиката на „Герена“ вижда как трима дебеловрати прекосяват терена и се отправят след съдиите към тунела на сектор В. После влизат в стаята им, а за естеството на разговора там и до днес се носят легенди. През втората част свирката на Славов спомага за коренната промяна на събитията на терена. Левски стига до 3:1 (с голове на Симеонов (49), Йонков (52-д.) и Сърбаков (70). Реферът назначава уж 4-минутно продължение, но се играе „до гол“. Феърплеят е потъпкан, когато сините не връщат топката, изкарана от игра от съперниците, за да се окаже медицинска помощ на Мариян Христов, и организират атака, в която стигат до корнер дълбоко в продължението.

Пред вратата на ловчанлии отива да скача и вратарят Димитър Иванков, който първо се блъска в двуметровия страж на Литекс Витомир Вутов, а при последвалото меле в наказателното поле отправя удар с глава, който е добутан до мрежата от Анатоли Тонов, припомня "Тема спорт". Победата с 4:1 е постигната с всички средства. А градските легенди твърдят, че на почивката към Славов била изстреляна реплика: „Загубил си вече една дъщеря, внимавай да не се случи нещо и с другата“.

През сезон 2014/15 пък сините падат с 0:2 от втородивизионния Монтана като гост, но с попадения на Антонио Аниете (от дузпа), Аймен Белаид, Валери Домовчийски и Мигел Бедоя, бият убедително с 4:0 на „Герена“. Общото между този двубой и онзи с Литекс е, че и в двата треньор на загубилия тим е Ферарио Спасов.

ЛЕВСКИ СЛЕД 0:2 КАТО ГОСТ ЗА КУПАТА