Левски ще се изправи срещу Апоел Беер Шева в 3-тия квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Израелците завършиха 1:1 като гости на Паневежис (Лит) и продължиха с общ резултат 2:1. Следващият съперник е друга бира в сравнение с Шкупи, така че сините да се стягат за тежка битка в пустинята Негев.
Възходът на Апоел започва с бизнес дамата Алона Баркат, която купува клуба през 2007 г. По това време „Повелителите на камилите” се мъчат във втора дивизия и финансите им са трагични. За два сезона обаче влизат в елита, а през 2016 г. стават шампиони на Израел след 40 години чакане. Титлите стават 3 поред през 2017 г. и 2018 г., а през най-скорошните две кампании (2021/22, 2022/23) отборът финишира като вицешампион.
„Още докато бях момиче, се интересувах от момчешки работи. Затова не е изненада, че купих футболен клуб. През годините съм свикнала да ме гледат с недоверие, когато участвам в такива дейности. И с футбола е така. Първо имаше учудване и предразсъдъци, но с времето ме приеха”, признава родената през 1969 г. Баркат.
„Винаги сме вярвали, че ще станем най-силният отбор на Израел, дори когато играехме във втора дивизия. Преследваш ли най-доброто, второто място не е опция”, добавя Баркат, под чието ръководство Беер Шева се сдобива с нов модерен стадион през 2015 г.
В Европа отборът, който в четвъртък ще приеме Левски, може да се похвали с 4 участия в групи на ЛЕ и ЛК. През 2016 г. постига най-впечатляващи резултати, побеждавайки два пъти Интер Милано с 3:2 и 2:0. Година по-късно Апоел БШ отстранява Лудогорец в пресявките за ШЛ (3:3 общ резултат и гол на чужд терен), но така и не успява да стигне до същинската фаза на най-комерсиалния турнир.
Израелците ще гонят 3 от 3 срещу български съперници, тъй като освен разградчани отстраниха Арда в Лигата на конференциите през 2021 г. (2:0, 4:0). Формата на собствен терен на Апоел БШ вдъхва най-голям респект. Отборът от пустинята Негев е загубил само 3 пъти в последните си 23 домакинства в Европа, а единствените, тръгвали си с победа от „Търнър“ в този период, са Фейенорд (3:0), Леверкузен (4:2) и Виляреал (2:1).
Германският „Билд” нарича шефката Алона Баркат „Ангела Меркел на футбола“, тъй като тя е първата израелска жена, притежаваща клуб, извеждайки го до престижни победи в Европа и 3 титли в първенството. През март 2020 г. в Беер Шева преживяха кризисен момент при избухването на пандемията. Бизнес дамата обявява, че напуска клуба, след като не е постигнато споразумение с играчите за намаляване на заплатите с 30%. През февруари 2021 г. обаче тя се завръща начело на Апоел БШ.
Материал на в. „Тема Спорт“







Колко вода да пием за здрави бъбреци
Чарлз ръкоположи Бекъм за рицар
Затварят ленти на АМ „Тракия“ заради ремонт
Бивш еврокомисар по правосъдието е обвинен в пране на пари
За първи път: Мюсюлманин от южноазиатски произход, роден в Африка, е кмет на Ню Йорк
Баба крие класически Lamborghini и Ferrari в гаража си повече от 20 години
Nissan потвърди завръщането на Skyline
Cadillac сложи космическа цена на своя флагман
Японци развенчаха мита за LED фаровете
Джейк Пол нападна Нгану: „Страх те е да загубиш от мен“
Георги Шишков спечели бронзов медал на Световното по джудо, Денислав Златанов завърши пети
Пади Пимблет: „Надявам се Джак Дела Мадалена да смаже Ислам Махачев“
Мераб Двалишвили: „Никога не бих предизвикал Волкановски — твърде много го уважавам“
Какви методи за лечение на рака на стомаха предлага съвременната медицина?
Нов нехормонален медикамент при менопауза одобри FDA
Памуклийка – древна билка от помощ при съвременни заболявания
Захарен диабет тип I при деца - хранене и инсулинолечение
Коментари
Напиши коментар23:03 | 5 авг 2023 г.
23:02 | 5 авг 2023 г.
23:00 | 5 авг 2023 г.
23:00 | 5 авг 2023 г.
22:59 | 5 авг 2023 г.
22:58 | 5 авг 2023 г.
22:58 | 5 авг 2023 г.
22:57 | 5 авг 2023 г.
22:56 | 5 авг 2023 г.
12:48 | 5 авг 2023 г.
Напиши коментар