Левски се класира за плейофите на Лигата на конференциите, след като по изключително драматичен начин елиминира Апоел Беер Шева с гол на Роналдо в 96-ата минута – 2:1.

Преди това на препълнения до краен предел стадион "Георги Аспарухов" Уелтън откри резултата, а десетина минути преди края Йоан Стоянов изравни. И когато всички очакваха сблъсъкът да влезе в продължения, дойде звездният миг на Роналдо, който класира 26-кратния шампион на България напред.

В спор за място в груповата фаза Левски ще срещне един от най-силните германски отбори Айнтрахт Франкфурт, като първата среща ще се играе следващата седмица на националния стадион.

"Сините" и за първи път от 2010 година елиминираха два съперника в Европа, отделно до момента закъсалият финансово клуб е спечелил почти 4 милиона лева само от наградните фондове на УЕФА.

Треньорът на Левски Николай Костов направи две промени от първата среща в пустинята Негев. Патрик-Габриел Галчев зае мястото на контузения Марин Петков отдясно на отбраната, a Кристиан Димитров започна на мястото на Келиан ван дер Каап. В титулярите на "сините" имаше още двама юноши на клуба, освен Галчев – Пламен Андреев и Асен Митков, което си заслужава да се отбележи.

Треньорът на гостите Елянив Барда също направи две промени от първия мач, като родният национал Йоан Стоянов и Томер Хемед замениха в предни позиции Кристофер Петерсон и Патрик Климала.

Под невероятната подкрепа на верните си фенове, Левски започна мача мощно и още преди да е изтекла минута игра, Уелтън се озова на стрелкова позиция в наказателното поле, но топката профуча над напречния стълб. После Асен Митков засече от дистанция, но право в ръцете на вратаря Офир Марсиано.

Апоел отговори чрез българския национал Йоан Стоянов, който стреля, получи се рикошет в Кристиан Димитров, след което Пламен Андреев изби в корнер. След точно четвърт час игра Левски поведе. Патрик-Габриел Галчев финтира противник на десния фланг и центрира към далечната греда, където връхлитащият Уелтън с глава матира Марсиано за 1:0!

После мачът се развиваше основно в центъра и следващото интересно положение дойде след малко повече от половин час игра. Гуй Бадаш си шутира, но Андреев беше добре пласиран и улови сигурно. После Рой Гордона отправи истински снаряд, който мина на сантиметри от целта. До края на полувремето израелците натиснаха, но не успяха да стигнат до изравнителен гол. В добавеното време Роналдо отправи удар фронтално срещу вратата, но изпълнението му беше слабо и неточно.

Втората част започна с два неточни удара за гостите, а в 57-ата минута Андреев се отличи с чудесно спасяване. Стоянов беше изведен през центъра на защитата и стреля от вратарското поле, но младият страж изби в корнер. След неговото изпълнение, Лукас Барейро засече с глава и топката премина в опасна близост от целта.

Гостите определено имаха силни минути и Николай Костов веднага взе мерки. Той извади от игра Митков за сметка на Келиан ван дер Кап и Левски заигра с трима централни защитници. Този ход се оказа добър и после битката преобладаваше, а главният съдия от Молдова Думитру Мунтян спести втори жълт картон на Гордона за груб фаул.

В 78-ата минута Гуй Бадаш стреля много опасно, но Андреев отново изби. От последвалия корнер, топката беше избита от Роналдо и Стоянов с далечен шут изравни резултата – 1:1! В 90-ата минута Галчев стреля опасно, но в аут.

Роналдо се превърна в герой за "сините" в шестата минута на добавеното време на срещата. Левски направи контраатака и удар на Джавад Ел Джемили бе блокиран от защитник на Апоел. Топката обаче попадна в Роналдо, който преодоля хладнокръвно стража на гостите за крайното 2:1.

Левски - Апоел Беер Шева 2:1

Голмайстори: 1:0 Уелтън 15, 1:1 Йоан Стоянов 79, 2:1 Роналдо 90+6

Левски: Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Кристиан Димитров, Цунами, Хосе Кордоба, Дарлан (90-Асен Чандъров), Асен Митков (60-Келиан ван дер Каап), Андриан Краев, Уелтън (82-Джавад Ел Джемили), Роналдо и Рикардиньо (82-Илиян Стефанов)

Апоел: Офир Марциано, Мигел Витор, Елдер Лопеш, Еяд Абу Абаид (46-Сагив Йехезкел), Шай Елиас, Рой Гордана (76-Кристофер Петерсон), Адриан Пъун (46-Амир Ганах), Лукас Барейро, Йоан Стоянов, Томер Хемед (60-Патрик Климала) и Гай Бадаш

Стадион: "Георги Аспарухов", София
Съдия: Думитру Мунтян (Молдова)
Жълти картони: Асен Митков, Цунами, Илиян Стефанов, Джавад Ел Джемили, Иван Андонов - извън игра (Левски); Рой Гордана, Елдер Лопеш, Сагив Йехезкел и Шай Елиас (Апоел)

Снимки: Lap.bg