Интер направи сериозна крачка към финала в Шампионската лига, след като победи като гост градския си съперник Милан с 2:0. Тимът на Симоне Индзаги шокира “росонерите” с два бързи гола до 11-та минута, дело на Един Джеко (8) и Хенрих Мхитарян (11). След това Хакан Чалханоглу удари греда, а дузпа за нарушение срещу Лаутаро Мартинес беше отменена след намеса на ВАР.

Милан опита да реагира през второто полувреме, но Сандро Тонали удари греда, а “нерадзурите” се отбраняваха много добре и на свой ред имаха още 1-2 изгодни ситуации за нов гол.

Така Интер взе сериозен аванс преди реванша след седмица. Победителят от двойката ще спори за трофея срещу Реал Мадрид или Манчестър Сити, които вчера завършиха 1:1 на “Сантяго Бернабеу”.

Феновете на Милан получиха тежък удар още часове преди мача, когато се разбра, че една от големите звезди на тима Рафаел Леао е оставен извън групата. За “нерадзурите” пък Ромелу Лукаку беше оставен на резервната скамейка за сметка на Един Джеко, който по време на мача показа защо е бил избран за титуляр.

“Сан Сиро” се пукаше по шевовете, а сред феновете имаше цяло съзвездие от бивши играчи на двата тима. Там бе и Новак Джокович.

Двубоят започна приказно за символичните гости. Интер водеше убедително с 2:0 в резултата още до 11-та минута, а след това като по чудо не вкара и трети гол. Още в осмата минута Чалханоглу центрира от ъглов удар, а Един Джеко се пребори с Давиде Калабрия и от неудобна позиция успя да протегне крака си и да отклони топката в мрежата - 1:0 за Интер.

Само три минути по-късно “нерадзурите” удариха за втори път. Димарко проби по лявото крило и пусна успореден на границата на наказателното поле пас. Там Лаутаро прескочи топката и остави Мхитарян да я овладее и да влезе на скорост в наказателното поле. Арменецът реализира с лекота и направи 2:0.

Милан беше изпаднал в истински шок, а в 16-та минута Чалханоглу разтресе гредата с мощен шут от далечно разстояние. В следващата атака пък Менян спаси удар на Мхитарян, а след това Николо Барела добави топката над гредата.

Първото по-сериозно положение за Милан бе в 30-та минута, когато Браим Диас стреля покрай вратата. В ответната атака Лаутаро Мартинес се вряза между двама Томори и Кяер и падна на тревата. Първоначално реферът Хесус Хил Мансано беше категоричен и отсъди дузпа. Последва обаче проверка с ВАР, съдията сам прегледа ситуацията и преразгледа решението си - няма дузпа! До края на полувремето Лаутаро бе близо до трети гол за тима си, след като стреля мощно от границата на наказателното поле, но топката мина покрай гредата.

Милан започна силно второто полувреме и само четири минути след подновяването на играта Диас шутира неточно. Две минути по-късно Месиаш бе изведен на стрелкова позиция, но ударът му не беше качествен. Най-доброто положение бе в 63-та минута, когато Тонали стреля по диагонала от средна дистанция, но имаше нещастието да види как топката се отклонява от гредата.

За Интер Ачерби и Джеко опитаха късмета си, но без успех, а в заключителните минути “росонерите” натиснаха, но символичните гости се отбраняваха добре. В добавеното време на срещата резервата на домакините Побега стреля от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Онана.

Милан - Интер 0:2
0:1 Един Джеко 8'
0:2 Хенрих Мхитарян 11’

Милан: Менян, Калабрия (82 - Калулу), Кяер (59 - Тиау), Томори, Ернандес, Крунич, Тонали, Диас (82 - Побега), Бенасер (18 - Месиаш), Салемакерс (59 - Ориги), Жиру

Интер: Онана, Дармиан, Ачерби, Бастони, Дъмфрис, Барела, Чалханоглу (78 - Галярдини), Мхитарян (62 - Брозович), Димарко (70 - Де Фрай), Лаутаро (78 - Кореа), Джеко (70 - Лукаку)