Наполи – Ювентус (днес, петък, от 21:45 часа) е битката за скудетото, което изправя головете на Спалети срещу солидността на Макс Алегри. Отборът в по-добра форма гостува на стадиона на лидера! Спектакълът е гарантиран, а „Гадзета дело Спорт“ анализира какъв мач точно ни очаква

  • Най-добрата атака vs. най-добрата защита

Лесно е да открием голямата сила на Наполи при разнообразието в предни позиции, където 13 различни играчи вече са успявали да се разпишат. Тимът на Спалети е с най-много голове не само в Серия А, но и в групите на ШЛ. Важно е да се отбележи, че атакуващата мощ не зависи само от голмайстора Виктор Осимхен, защото останалите могат да се оправят и без него. Демонстрира го фактът, че те са спечелили и четирите срещи, в които нигериецът отсъстваше. Ако изключим загубата от Интер и 0:0 във Флоренция през август, Наполи винаги бележи в мачовете си, а Лече е единственият отбор в Италия и Европа този сезон, който си тръгна непобеден от стадион „Марадона”.

От другата страна е Юве, който няма допуснат гол от мача с Милан на 8 октомври. Последваха 8 победи, 8 сухи мрежи и 756 непробиваеми минути. Тайната? Може би ключът е във връщането на схемата с трима защитници, която носеше големи успехи по време на цикъла с 9 поредни титли в Серия А. Срещу Наполи треньорът Алегри отново няма да разчита на контузения Бонучи, но ще се върне бразилецът Бремер, който е възстановен.

  • Различна философия

Пътят, който води към победата, е различен и почти противоположен между двамата треньори Спалети и Алегри. Не може да се каже, че единият е по-добър или по-лош, защото става въпрос за различни вкусове, но до момента резултатите дават повече право на специалиста от Черталдо в сравнение с ливорнезеца. На майстор Лучано не може да се отрече, че в Неапол е създал оркестър, който се е научил да „свири“ хармонично. Не става въпрос само за естетика, защото вертикалността в играта на отбора е колкото ефективна, толкова и красива за гледане. Особено в първата част на сезона механизмите функционираха до съвършенство, а победата в Генуа отново донесе положителни сигнали за възстановяване след поражението в Милано от Интер (0:1).

В същото време Юве разчита на качествата, които в началото на сезона сякаш бяха загубени, но винаги са били характерни за отборите на Алегри – компактност, солидност, търпение и дори циничност. Изкачването в класирането се роди от убеждението, че голът рано или късно ще дойде, може би дори с помощта на резервните ресурси. Едно от най-важните качества на Алегри е способността му да чете мачовете и да прави точните промени. Последните две победи над Кремонезе и Удинезе са идеален пример, защото трите точки бяха спечелени именно от резервите в края на мачовете.

  • Едните правят обрати, другите печелят късно

В Наполи имат самочувствието и способността да се измъкват в трудни моменти, а това е много важно за отборите, които си поставят високи цели. Загубата от Интер всъщност бе изключението, което потвърждава правилото, защото Бандата на Спалети в много други случаи успяваше да покаже характер и да навакса. Това се случи срещу Верона, Лацио, Болоня и Аталанта – четири победи, в които бе постигнат пълен обрат.

Много показателна е и друга статистика, която показва, че Наполи е спечелил всичките си мачове, в които е допуснал повече от един гол! А програмата през втория полусезон, в който отборът ще приеме почти всичките си преки съперници, е още един плюс за Спалети и неговите момчета…

В същото време мотото на Юве е „изчакай и удари“. Именно Старата госпожа е тимът в Серия А, който е спечелил най-много точки през вторите полувремена – 18 от своите 26 попадения момчетата на Алегри са реализирали след почивката. Те вдигат темпото, когато защитата на съперника вече е уморена. В серията от 8 поредни победи прави впечатление, че Юве е вкарал само два гола преди паузата (срещу Емполи и Лацио), а всичките 5 победи с по 1:0 са минали през 0:0 на почивката. Спечелването на мачове в последните минути е признак най-вече за много доброто физическо състояние и дълбочината на състава.

  • Младите звезди на пътя на стария Ди Мария

Наполи направи вътрешна революция през лятото, когато се раздели с основни фигури като Кулибали, Инсиние, Мертенс и Фабиан Руис, за да подмлади отбора с привличането на потенциални нови звезди, които са готови да направят скок в качеството. Такива са кореецът Ким, грузинецът Кварацхелия, Распадори и Оливера, които бързо се отплатиха за доверието с отлично представяне. Тук заслугата не е само на треньора, но и на скаутското звено, което за сравнително малки суми успя да открие точните играчи за подсилването на състава.

В същото време Юве ще накара домакините да внимават със световния шампион Анхел ди Мария, който все още не е в топформа след контузията, но е един от малкото играчи, които имат нужда само от секунда, за да родят опасност. Алегри му дава свободна роля да се движи по целия фронт на атаката, а в арсенала на Ди Мария има всичко. Включително умението да бележи голове.

  • Осимхен по стъпките на Джордж Уеа

В неделя на „Луиджи Ферарис“ Виктор Осимхен демонстрира, че е най-опасният централен нападател в момента в Италия. Не само защото е единственият, който е стигнал до двуцифрен брой попадения, но и заради неговия цялостен принос в играта и ролята му на лидер. Неговият пресинг не дава миг спокойствие на защитниците, които се затрудняват срещу прекомерната физика на нигериеца. Единственият минус на Виктор е липсата на гол срещу някой от трите гранда, но в петък той ще има възможност за отговор. Неговите три поредни сезона с двуцифрен брой попадения са били постигани само от още един африканец в историята на Серия А – Джордж Уеа от Милан.

На обратния полюс е Душан Влахович, който заради контузия отново е аут, но Алегри за пореден път успя да извади заек от шапката – Аркадиуш Милик. От резервен нападател той изведнъж се превърна в най-важната опорна точка за офанзивата на Юве. Определено Милик надвишава очакванията, защото бележи голове (вече са цели 7), работи за отбора и подобрява цялостното ниво на състава. Да не забравяме, че в миналото бе част и от Наполи, а сега ще се опита да се докаже още повече срещу бившите си работодатели.

Фабиана ДЕЛА ВАЛЕ, Маурицио НИЧИТА, „Гадзета дело Спорт“, превод на в-к Тема спорт

Снимка: БГНЕС