Един подпис и Лучано Спалети ще поеме командването на Ювентус. Очаква се подписването да стане през следващите няколко часа, най-късно утре. И подписване на договор, който за бившия италиански треньор трябва да има дълбокото усещане за реванш, със себе си, със своя свят. По този начин Старата госпожа опитва да излезе от един омагьосан кръг относно треньорите напоследък. Спалети ще замени уволнения Игор Тудор, който е третия изгонен наставник в последните 18 месеца.

Договорът на Лучано от Черталдо ще е до края на сезона, с автоматично подновяване за една година, ако бианконерите влязат в Шампионската лига. Има обаче и опция контракта да се поднови автоматично за 2 години в случай на топ 4 този сезон.

"Имам амбицията да поправя това, което ми се случи", казва Спалети вчера. Това, което му се е случило, е един национален отбор, който е скучен, плах и се провали на Евро 2024 и в квалификациите за световното. 

Ювентус и Спалети ще трябва да разкажат друга история: хармония между висшето ръководство и треньора, съпричастност между треньора и съблекалнята. Методът на Комоли, начинът на работа на следващия наставник на Ювентус, означава, че вчера в разговорите за поста на Игор участваше и същият алтернативен, но далечен кандидат - Рафаеле Паладино. Спалети рано сутринта, бившият кормчия на Монца и Фиорентина следобед, защото техническият директор Франсоа Модесто беше там, за да го подкрепи.

Преговорите бяха просто знак на любезност, Спалети и желанието му да подкрепи новата кауза на Юве започнаха и с явно предимство завършиха на срещите очи в очи. Треньорът на изгубената Италия е убеден, че ще възвърне темпото на най-добрите си моменти: Йълдъз ще бъде неговата пътеводна звезда, а останалата част от компанията - група младежи, оставени свободно да се развиват и изразяват.

"Който и да заеме мястото на Тудор, може да се смята за късметлия, защото Игор остави един добре подготвен отбор...", каза вчера Спалети. Лучано каза "да" на каузата Ювентус в един момент, който е важен и за него. Да възкръснеш начело на клуб със световно измерение е твърде добра възможност, за да я пропуснеш.

Днес Спалети ще бъде в Торино, а след това и ще дойде и официалното съобщение. Няма закъде да се бърза, изборът е направен. Първото му, истинско предизвикателство ще се падне в четвъртия кръг на Шампионската лига - следващия вторник в Торино ще пристигне Спортинг Лисабон, горко му, ако не спечели.

Заплатата на Лучано ще бъде около 3 млн. до идното лято. А след това? Още не е ясно. Зависи какво ще постигне Спалети.