Бенфика и Арсенал завършиха наравно 1:1 в първи двубой от 1/16-финалите на Лига Европа. Срещата се игра на стадион „Олимпико“ в италианската столица Рим поради ограниченията, свързани с пътуванията заради коронавируса.

Арсенал започна по-активно срещата, като ограничи съперника в атакуващ план в първите минути. От своя страна, играчите на Микел Артета разиграваха топката и стигнаха до първото стопроцентово положение в мача в 19-та минута. Тогава пас в дълбочина намери Ектор Бейерин, който подаде по земя в наказателното поле, където Пиер-Емерик Обамеянг направи непростим пропуск. Малко след това Букайо Сака отправи точен изстрел с левия крак, но без проблеми за стража на португалския гранд Елтон Лейте.

Бенфика отправи първи точен удар по посока вратата на Бернд Лено, дело на Дарвин Нунес, но той не затрудни германеца. До края на полувремето „артилеристите“ продължиха да бъдат по-опасният отбор на терена, но в самия край можеха да допуснат неочакван гол след грешка при изнасянето на топката. Алекс Грималдо навлезе в наказателното поле и подаде, но Дани Себайос се намеси решително.

След почивката Пици отправи анемичен удар, а скоро след това Сака пропусна нова изгодна възможност за лондончани. Противно на логиката, Бенфика поведе десет минути след началото на втората част след точно реализирана дузпа от Пици – негов седми гол в седем мача в турнира, за игра с ръка на Емил Смит-Роу. Радостта на домакините трая само 120 секунди след изравнителен гол на Сака. Мартин Йодегор изведе по отличен начин Седрик Соареш, който намери непокрития офанзивен футболист на гостите за 1:1.

Попадението първоначално бе отменено поради засада, но намесата на ВАР потвърди редовността му. В 62-та минута Лено се прояви след опасен изстрел на резервата Рафа Силва. Десетина по-късно друга от смените на Жорже Жезуш – Евертон, стреля с десния крак, но топката мина встрани. Обамеянг отново получи добра възможност да вкара, но се позабави и бе неутрализиран от дебютанта за португалците Лукас Верисимо.

До края на мача не паднаха нови попадения и така Арсенал постигна добър резултат преди реванша на стадион „Караискакис“ в Пирея. В следващите си мачове „артилеристите“ приема у дома лидера Манчестър Сити в неделя, докато за Бенфика предстои гостуване на Фарензе в същия ден.

В друг двубой, Манчестър Юнайтед направи огромна крачка към класирането за осминафиналите в Лига Европа, след като разби Реал Сосиедад с 4:0. Срещата се изигра на стадион „Алианц Стейдиъм“ в дома на Ювентус в Торино поради продължаващата пандемия от коронавирус и ограниченията в пътуванията.

След няколко добри ситуации, „червените дяволи“ поведоха чрез Бруно Фернандеш в 27-та минута след асистенция на Маркъс Рашфорд. Баските опитаха да затруднят съперника с няколко включвания в атака, водени от Давид Силва, но в крайна сметка отправиха само един точен удар в рамките на първото полувреме по посока Дийн Хендерсън, заменил титулярния страж Давид Де Хеа.

След почивката възпитаниците на Оле Гунар Солскяр стигнаха до втори гол отново чрез Фернандеш в 57-та минута. Португалският полузащитник се разписа с премерен шут след отклонена топка от Даниел Джеймс. Рашфорд потърси Фернандеш, който хитро пропусна, а Джеймс отклони за съотборника си, който не сбърка. Първоначално попадението бе отменено поради вдигната засада, но след проверка на ВАР голът бе зачетен. Седем по-късно Рашфорд ознаменува силното си представяне след отлична контраатака, получавайки пас на скорост от Фред.

Малко след това бързината на „червените дяволи“ отново си каза думата и Джеймс завърши поредната контра след пас на Мейсън Грийнууд. Този път обаче голът в действителност бе отменен поради нередовна позиция. Крилото получи шанс да се разпише след пас на Фернандеш, но вратарят на домакините Алекс Ремиро направи добро спасяване. В заключителните мигове Джеймс най-накрая реализира попадение, използвайки страхотната си скорост.

Така, Юнайтед на практика си гарантираха участие в осминафиналите на надпреварата преди реванша на „Олд Трафорд“ след седмица. В следващите си мачове „червените дяволи“ приемат Нюкасъл в неделя, докато баските са домакини на Алавес в същия ден.

ДИНАМО (КИЕВ) - БРЮЖ 1:1
1:0 В. Буляский (62')
1:1 Б. Мехеле (67')

БРАГА - РОМА 0:2
0:1 Е. Джеко (5')
0:2 Б. Майорал (87')

ВОЛФСБЕРГЕР - ТОТНЪМ 1:4
0:1 Хюн-Мин Сон (13')