Женският национален отбор на България записа първа победа в Лигата на нациите. Селекцията на Лоренцо Мичели обърна Нидерландия с 3:2 гейма (25:15, 12:25, 19:25, 25:15, 15:7) на турнира в Анкара.

"Лъвиците" показаха много по-добра игра в сравнение с вчерашната загуба от Тайланд с 0:3 и заслужено успяха да се наложат на съперника си.

Първият гейм премина нашите се представиха стабилно във всички фази от играта и не оставиха никакви шансове на „лалетата“. При 6:6 селекцията на Лоренцо Мичели направи много силна серия от шест поредни точки за 12:6. До края на гейма задържахме преднината си и затворихме първата част убедително с 25:15.

Във втората част ролите бяха разменени. Нидерландия влезе в мача и направи 10 поредни точки за 15:4. След това българките само доиграха гейма и се фокусираха върху третия гейм. Нидерландките изравниха до 1:1 след 25:12.

Третият гейм беше изключително оспорван. Двата отбора се движеха точка за точка. При 17:17 Нидерландия направи решителната крачка към спечелването на гейма, реализирайки три поредни точки за 20:17. „Лалетата“ запазиха аванса си, дори го увеличиха за 25:19.

В четвъртия гейм "лъвиците" се събудиха и вкараха мача в тайбрек. Нашите успяха да си изковат ранна преднина при 7:2. Нидерландия обаче се върна в борбата при 13:11. Последва нова силна серия на родните национални, които поведоха със 7 точки за 18:11. До края не сбъркахме и затворихме четвъртия гейм с 25:15.

Тайбрекът стартира по много добър начин за България. Мирослава Паскова изтормози посрещането на Нидерландия с началния си удар, а нашите поведоха със 7:1. Българките демонстрираха концентрация на посрещане и при контраатака. Това даде резултат и стигнахме до 9 мачбола при 14:5. България се възползва от третия си шанс и подпечата първата си победа след 15:7 в решаващия гейм.

Топреализатор за България е Гергана Димитрова с 20 реализирани точки. С 19 се отчете Мирослава Паскова. Утре нашите се изправят срещу Сърбия в третия си мач от тазгодишното издание на Лигата на нациите. Двубоят започва в 13:00 часа българско време.