Футболните национали на България записаха изключително труден успех с 1:0 над Литва в среща от световните квалификации в група “С”.

Единственото попадение на стадион "Васил Левски" вкара Ивайло Чочев в 82-ата минута. Веднага след попадението резервният вратар Николай Михайлов без да е влязъл в игра получи директен червен картон и ще пропусне ответния мач с Литва.

В групата ни Италия е лидер с 10 точки, пред Швейцария (6), България (5), Северна Ирландия (4) и Литва (0). По-късно днес е дербито между "адзурите" и "кръстоносците".

"Лъвовете" изиграха много здрав мач, контролираха изцяло събитията на терена, създадоха половин дузина положения и в крайна сметка заслужено вкараха и записаха първа победа в официален двубой от 17 ноември 2019 година (1:0 над Чехия).

Това бе и дебютен успех за Ясен Петров начело на България. До този момент при Ясен имахме четири загуби - от Швейцария (1:3), от Италия (0:2), от Русия (0:1) и Франция (0:3), както и три равенства - Северна Ирландия (0:0), Словакия (1:1) и Италия (1:1).

Следващата среща на националите ни е на 8 септември - контрола с Грузия.

Срещата започна със здрави единоборства в средата на терена, което още в началото наруши динамиката на мача. Първият точен удар дойде едва в 17-ата минута, когато Малинов стреля мощно над вратата на Литва.

След половин час игра "лъвовете" направиха страхотна атака, при която Илиев пусна хитро на Десподов, но той от чиста позиция направи фрапантен пропуск. В края на полувремето удар на Малинов с пета мина до дясната греда на гостите.

Втората част отново бе изключително позиционна. Националите ни владееха инициативата, но трудно достигаха до наистина чисти голови положения.

Неделев стреля от пряк свободен удар в 53-ата минута, но твърде слабо и нямаше как да се стигне до попадение. Малко по-късно дойде и най-чистото положение след почивката.

Тогава резервата Димитър Илиев пусна уникален пас на Десподов, но той записа нов невероятен пропуск. Така се стигна до 82-ата минута, когато Десподов направи перфектно центриране и с глава друга резерва Ивайло Чочев направи 1:0.

До края не паднаха нови голове и така България най-после записа победа на футбол.

България - Литва 1:0

Голмайстор: Ивайло Чочев (82)

България: Георги Георгиев, Иван Турицов, Петко Христов, Валентин Антов, Антон Недялков, Георги Костадинов, Кристиян Малинов, Тодор Неделев, Георги Йомов, Кирил Десподов, Атанас Илиев

Литва: 16. Шектус, 23. Баравикас, 8. Уткус, 6. Шактус, 17. Ласицкас, 14. Сливка, 19. Мегелаитис, 9. Казлаускас, 11. Новиковас, 22. Черних, 10. Дубикас