Отличен старт за България на Световната купа по художествена гимнастика в Палео Фалиро. Ева Брезалиева оглави многобоя във временното класиране, а Елвира Краснобаева заема трета позиция. Българските грации ще играят и три финала в отделните уреди, съобщава Българската федерация по художествена гимнастика.

Със съчетанията с обръч и топка стартира първата Световна купа за сезон 2024 в Палео Фалиро (Гърция). България е представена от националните състезателки Ева Брезалиева и Елвира Краснобаева в индивидуалната надпревара. Ева Брезалиева стартира изключително силно и стабилно Световната купа и с общ сбор от 66.900 (34.000 на обръч и 32.900 на топка), възпитаничката на Бранимира Маркова поведе в многобоя след първите два уреда. Другата ни представителка Елвира Краснобаева също стартира много добре в индивидуалната надпревара. Въпреки грешките, който допусна в съчетанието с топка, Елвира показа своята класа и с отлично изигран обръч и актив от 65.550 (35.300 на обръч и 30.250 на топка) заема временно трето място в класирането за многобоя.

Временно втора позиция заема представителка на Израел - Дария Атаманов с актив от 66.450. Три от възможни четири финала за България в неделния ден. Ева Брезалиева си осигури място за финалите на обръч и топка - с втори резултат от 34.000 (D. 18.200; A. 8.050; E. 7.750) на обръч и четвърта по сила оценка от 32.900 (D. 17.100; A. 8.150; E. 7.750) на топка. С 35.300 (D. 19.400; A. 7.750; E. 8.150) и с най-висок резултат на обръч Елвира Краснобаева намери място сред най-добрите осем. Резултатът на обръч за възпитаничката на Светлана Юриевна е и най-високият в днешния ден.

Съдия за България на това състезание е Християна Тодорова. Утре предстоят съчетанията с бухалки и лента, след което ще знаем призьорите в многобоя и финалистите на отделните уреди. Потокът на нашите грации стартира в 13.05.

При ансамблите България заема пето място във временното класиране в многобоя. България е представена от Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева.

Възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева допуснаха сериозни грешки в края на съчетанието си с пет обръча и с оценка от 32.200 заемат временното пето място в класирането за многобоя след съчетанията от поток А. Лидер в класирането след първия поток е ансамбълът на Израел с 35.550. Втора позиция заема ансамбълът на Китай с 34.900. Временният топ 3 се затваря от ансамбълът на Италия с 34.300.