17 години! Точно толкова трябваше да чакаме, за да видим, че за българския футбол има надежда. Доказаха го тези около 40 хиляди на Националния стадион, които изнесоха лекция по любов, вярност и желание за битка и победа. Те показаха смисъла. Смисъл, който не се корени в 10, 15 или 20 поредни титли. Те преподаваха, изнесоха нагледен урок и дадоха редица поводи за размисъл, а изводите трябва да си направят не един и двама, от които зависи съдбата на този спорт на всички нива.
В Левски 13 години се говореше за прокоба. Но тя бе развалена още преди първия съдийски сигнал на Никола Попов. Сините го направиха! Не само, защото спечелиха купата, а защото стигнаха до този мач в един сезон, в началото на който не се знаеше дали ще ги има. Те не само оцеляха, но върнаха публиката и надеждата си. Именно тези фенове бяха основната съставка на магията, а шаманът се казваше Станимир Стоилов.
Всичко друго са алабализми и зле скроени опорки. Как НАП е давал лицензи, кой е наливал пари са въпроси, които няма как да помрачат радостта на сините и да хвърлят петно върху успеха им. Същите тези въпроси бяха актуални в продължение на декада, но това не помогна във витрината на “Георги Аспарухов” да влезе трофей. И нямаше да влезе още толкова, ако отборът не бе излязъл от омагьосания кръг, в който се въртяха Гошо Тодоров, някой по-известен футболист от близкото минало и разни заплатаджии с добри визитки, но без поглед и идея за развитие на клуба.
Победата на Левски не бе изкована в тези 90 минути на “Васил Левски”. Тя дойде с назначаването на визионер в лицето на Станимир Стоилов, за когото не е важно да спечели 3 точки, да си осигури по-бързо крило или да излъже някой съперник. С идването си на „Герена” Мъри получи кредит на доверие и подкрепа. Той обърна внимание и се зае да промени всеки един детайл. От комуникация между клуб и фенове, през маркетинга, как ще се работи в школата до морала на футболистите и представянето им със синята фланелка. Той успя да убеди играчите си, че “Левски е отговорност и ангажимент”, както каза след мача Илиян Стефанов. Направи го на дела, а не само на думи.
Колко от играчите в ЦСКА с изключение на Иван Турицов биха повторили тези думи? Самият Стоилов макар да е разчитал на тази трупана с годините енергия, едва ли е вярвал преди няколко месеца, че ще стигне до триумфа толкова бързо. Направи го, за да покаже на всички, че това е пътят. И най-добре ще е ако от ЦСКА се възползват от изнесения им открит урок как и с по-малко пари целите могат да бъдат постигнати. Думата е за онези, които ръководят процесите, дават парите и поръчват музиката.
А когато за 90 минути не си създал голово положение и нямаш точен удар в очертанията на вратата на съперника, то единственият извод е, че си поканил фалшив оркестър. На “Армията” в последните години така надградиха, че този сезон го завършиха с общ резултат 1:11 срещу Лудогорец и срамно представяне във финала за купата. Безсилието във финалния мач дори не е черешката на тортата, защото ако се продължава по същия модел на работа, то по-лошото предстои.
Феновете на ЦСКА бяха фантастични на стадиона, но отборът изграден от отговорните фактори на „Армията” бе кръгла нула. Страданието за привържениците на червените бе предизвестено от непоследователната политика, треньорските рокади, селекцията на парче и загубата на доверие между клуб и фенове. Натрупването на безброй грешки доведоха не просто до загубата на един трофей. Те направиха така, че червените тръгнаха стремглаво надолу. Фиаското за ЦСКА е пълно. Загубиха купата дори без бой. Предстои синьо лято.
Явор Пиргов, "Тема спорт"








Мъж блудствал с деца на 9 и 7 години в домашна среда
МС предложи Пламен Тончев за шеф на ДАНС
Йотова получи почетното звание "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН (+СНИМКИ)
Калин Стоянов даде Демерджиев на Българската и Европейската прокуратура: Оплетен е с кримиконтингент
ПГ на ДПС: Искаме Демерджиев да бъде изслушан в НС за клеветнически твърдения за Пеевски
Стана ясна причината за смъртта на Дейви Чейс от "Предизвестена смърт"
МОН за НВО: Резултатите по БЕЛ се запазват, математиката остава предизвикателство
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
Али Юзеир търси нокаут в битката срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства
Шариф Бен Мабрук преди SENSHI 32 Grand Prix: Само Господ може да ме спре
Джордж Сейнт-Пиер посочи фаворита за Махачев – Иън Мачадо Гари
Инхибитори на комплемента – приложение при хемолиза и редки заболявания на имунната система
Възможен ключ към по-здравословно стареене се крие в клетъчните „електроцентрали“
Защо рутината е важна за бебето?
5 здравословни алтернативи на сладоледа
Коментари
Напиши коментар14:59 | 16 май 2022 г.
14:51 | 16 май 2022 г.
14:50 | 16 май 2022 г.
14:49 | 16 май 2022 г.
14:47 | 16 май 2022 г.
14:44 | 16 май 2022 г.
14:30 | 16 май 2022 г.
14:30 | 16 май 2022 г.
14:30 | 16 май 2022 г.
14:29 | 16 май 2022 г.
Напиши коментар