Байерн Мюнхен спечели Суперкупата на Германия, побеждавайки Борусия Дортмунд като гост с 2:0 на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Момчетата на Томас Тухел надиграха своя противник през първото полувреме, но не успяха да реализират положенията си. Шампионите предимно се отбраняваха и стигнаха до първи опасен удар едва десетина минута преди паузата. На Франк Рибери беше спестен директен червен картон заради удар без топка срещу Феликс Паслак.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x4opiag" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x4opiag_franck-ribery-crazy-elbow-vs-felix-passlack_sport" target="_blank">Franck Ribery Crazy Elbow vs Felix Passlack</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/wifutty" target="_blank">wifutty</a></i>

Един от най-дейните на терена Артуро Видал откри резултата в 58-ата минута, когато негов удар беше спасен от Бюрки, но чилиецът направи успешна добавка. Десетина минути преди края на редовното време Томас Мюлер удвои, получавайки подаване от бившия капитан на дортмундци Матс Хумелс.

Новият-стар футболист на Борусия и доскорошен халф на мюнхенци Марио Гьотце изобщо не влезе в игра, оставайки през цялото време на резервната скамейка. За Байерн Мюнхен това е рекордна пета Суперкупа на Германия, колкото има и Борусия Дортмунд.

Новият защитник на баварците Матс Хумелс беше мощно освиркван още от самото начало при всяко съприкосновение с топката, след като си тръгна от Дортмунд, прекарвайки осем години и половина на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Рурци стигнаха до първите голови опасности. Първо Шинджи Кагава се озова на добра позиция, но стреля покрай лявата греда, а после грешка на Хумелс позволи на Пиер-Емерик Обамеянг да шутира, но габонецът се позабави и Хави Мартинес частично блокира удара му.

Преди да изтече четвърт час игра домакините имаха претенции за дузпа, но реферът Велц даде знак играта да продължи, макар Чаби Алонсо да игра неволно с ръка в наказателното поле при центриране на Паслак. Именно Паслак беше в основата на дискусионен момент, при който беше ударен на два пъти без топка в рамките на няколко секунди от Франк Рибери, но съдията се уплаши да изгони французина.

Тъкмо беше изминал половин час игра, когато Осман Дембеле навлезе в наказателното поле и стреля, но беше блокиран. Секунди по-късно младият талант отправи доста по-мощен снаряд, но над целта, а коментаторът на германската държавна телевизия ZDF директно обяви, че французинът е "брат на топката"...

Не след дълго и Адриан Рамос се озова на стрелкова позиция, но неговият удар беше спасен. В същото време Байерн нямаше никакви идеи в офанзивен план и беше принуден да се отбранява. Едва десетина минути преди паузата Артуро Видал отправи първи удар за Байерн, но той се оказа неточен.

Точно Видал изпусна най-чистото голово положение минута след това. Той засече центриране отдясно с глава, но Роман Бюрки спаси! Чилиецът пробва добавка, но би над напречната греда!

Пет минути след почивката Феликс Паслак тества най-добрия вратар на планетата Мануел Нойер, но последният реагира с прекрасно спасяване! После Осман Дембеле стреля с левия крак, но се получи рикошет и спечели само корнер.

В 58-ата минута Байерн откри резултата. Франк Рибери подаде отляво, Левандовски докосна за Видал и той стреля мощно. Бюрки успя да спаси, но топката отново се озова у чилиеца и той направи успешна добавка отблизо.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/2uvJ9c0S44w" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Десетина минути след това Гонсало Кастро отправи точен удар, но Нойер не беше затруднен и успя да улови.

В 79-ата минута гостите получиха право да изпълнят корнер, при който Матс Хумелс игра с глава и Томас Мюлер засече от движение в малкото наказателно поле - 0:2!

До края Байерн контролираше топката много добре и не позволи на своя опонент да създаде нито една голова акция.

Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен 0:2

0:1 Артуро Видал - 58'

0:2 Томас Мюлер - 79'

Борусия Дортмунд: Бюрки, Сократис, Бартра, Шмелцер, Паслак, Кастро, Роде, Кагава, Дембеле (Шюрле - 68'), Рамос (Вайгъл - 69'), Обамеянг (Мор - 78')

Байерн Мюнхен: Нойер, Мартинес, Хумелс, Лам, Алаба, Видал (Кимих - 71'), Алонсо, Тиаго, Рибери (Коман - 65'), Мюлер (Рафиня - 86'), Левандовски