Борусия Дортмунд и Херта завършиха 1:1 в дербито на седмия кръг на германската Бундеслига, състояло се на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Вицешампионите влязоха в битката без десет основни футболисти и треньорът Томас Тухел пусна третия най-млад стартов състав в историята на германския елит, като това се отрази на играта. През първото полувреме двата тима не отправиха нито един точен удар, а "жълто-черните" постигнаха скромните два шута.

Малко след почивката "старата дама" шокира своя противник с гол на Валентин Щокер, а в средата на второто полувреме Пиер-Емерик Обамеянг направи пропуска на мача, излизайки сам срещу вратаря. Десетина минути по-късно габонецът профука и дузпа.

Обамеянг се реваншира частично в 80-ата минута, когато вкара на празна врата след подаване на Дембеле, а после Борусия остана с човек по-малко заради червения картон на Емре Мор, но в 90-ата минута и голмайсторът Щокер получи червен картон.

Вторият Херта събра 14 точки, докато Борусия Дортмунд е трети с 13 пункта и изостава на три от лидера Байерн, който има мач по-малко.

Експерименталният състав на Борусия започна добре и малко преди изтичането на шестата минута стигна до първа голова възможност. Кристиан Пулишич центрира в наказателното поле, където Обамеянг остана под топката, но Емре Мор стреля ефектно от воле. За негово съжаление кълбото профуча над целта.

Беше изминал четвърт час игра, когато гостите постепенно успяха да тушират първоначалния домакински натиск и погледнаха в предни позиции. След изпълнение на пряк свободен удар топката попадна у Александър Есвайн, но неговият снаряд профуча над целта.

Преди да измине половин час игра отново "старата дама" създаде добра акция, като този път Щокер се озова на върха на контраатаката. Той стреля мощно с левия крак, но много неточно. След това и Есвайн пробва диагонален изстрел отдясно, но без успех.

Статистиката в края на скучното първо полувреме показа, че двата отбора не са отправили нито един точен удар, като гостите имаха предимство в неточните стрелби с 5:2. Двата удара на Борусия пък са техният най-лош показател през кампанията.

Веднага след почивката Емре Мор дриблира и намери коридор за стрелба, но изпрати кълбото в трибуните.

В 51-ата минута Херта откри резултата, а атаката започна с изпълнение на тъч. Ведад Ибишевич чукна хитро с пета към Валентин Щокер, който остана сам срещу Роман Бюрки и намери долния десен ъгъл.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x4xh8v6" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x4xh8v6_valentin-stocker-goal-dortmund-0-1-hertha-berlin-14-10-2016-hd_sport" target="_blank">Valentin Stocker Goal - Dortmund 0-1 Hertha...</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/OfficialFootball" target="_blank">OfficialFootball</a></i>

Борусия се опита да отговори и след изтичането на час игра Марсел Шмелцер отправи първия опасен удар за домакините, но вратарят Ярстайн спаси, за да стори същото и при опита на Обамеянг след това.

В средата на второто полувреме Обамеянг направи пропуска на мача! Той беше изведен сам срещу вратаря, но реши да го прехвърля и Ярстайн закачи с върха на пръстите си. Топката се отби в десния страничен стълб и стражът на столичани улови!

Всичко можеше да приключи до голяма степен в 73-ата минута, когато Есвайн излезе сам срещу Бюрки, но вратарят скъси ъгъла и предизвика удар отблизо в тялото си.

Две минути след това Борусия получи право да изпълни дузпа. Шинджи Кагава стреля от въздуха и топката се отби в ръцете на Харагучи. Обамеянг застана зад топката, но отново провали своите! Той стреля в долния десен ъгъл и Ярстайн успя да спаси.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x4xhbvw" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x4xhbvw_aubameyang-missed-penalty-borussia-dortmund-1-1-hertha-bsc-14-10-2016-hd_sport" target="_blank">Aubameyang missed penalty - Borussia Dortmund 1...</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/whywhywhymemememememmeemme" target="_blank">whywhywhymemememememmeemme</a></i>

В 80-ата минута Обамеянг вкара от нищото и се реваншира частично за двата си гафа. Осман Дембеле заложи на солова акция, центрира отляво и намери Обамеянг на далечната греда. Този път габонецът нямаше как да сбърка и вкара на празна врата.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x4xhb28" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x4xhb28_pierre-emerick-aubameyang-goal-hd-borussia-dortmund-1-1-hertha-bsc-14-10-2016-hd_sport" target="_blank">Pierre-Emerick Aubameyang Goal HD - Borussia...</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/arcturusmedia33" target="_blank">arcturusmedia33</a></i>

Емре Мор получи директен червен картон за избутване на Лангкамп, след като преди това беше дърпан в продължение на пет секунди от съперника си около дъгата. В последната минута и Щокер беше пратен под душовете за ритник в гръб.

Борусия Дортмунд - Херта 1:1

0:1 Валентин Щокер - 51'
1:1 Пиер-Емерик Обамеянг - 80'

Пропусната дузпа: Обамеянг (Дортмунд) - 77'

Директен червен картон: Мор (Дортмунд) - 84'

Директен червен картон: Щокер (Херта) - 90'

Дортмунд: Бюрки, Гинтер, Мерино, Паслак, Шмелцер (Парк - 71'), Вайгъл, Роде (Дембеле - 60'), Пулишич, Гьотце (Кагава - 60'), Мор, Обамеянг

Херта: Ярстайн, Лангкамп, Брукс, Вайзер, Платенхардт, Скелбред (Алан - 77'), Щарк, Есвайн (Мителщедт - 93'), Щокер, Харагучи, Ибишевич (Алаги - 81')