Носителят на купата на Германия Борусия Дортмунд загуби с 2:3 от аматьорския Рот-Вайс Есен първата си лятна контрола пред близо 13 500 зрители. Головете за елитния тим вкараха голмайстора на Бундеслигата Пиер-Емерик Обамеянг и подавач №2 за изминалия сезон Осман Дембеле.

Новият треньор на Борусия Петер Бос заложи на система 4-3-3 и в двете полувремена, в които заложи на различни състави. Извън състава останаха Вайденфелер, Роде, Ларсен, Гьотце, контузените Ройс, Герейро, Кагава и Вайгъл, както националите до 21-годишна възраст Филип, Дахуд и Мерино.

След само 131 секунди Есен поведе чрез Байер, вкарал от двайсетина метра. Андре Шюрле се пробва на два пъти да изравни, но без успех.

Преди да изтече половин час игра Пиер-Емерик Обамеянг изравни след разбъркване, но преди почивката Байер върна аванса на своите. Платцек направи резултата 3:1 след час игра, но малко по-късно Осман Дембеле оформи крайния резултат от дузпа.

Като цяло "жълто-черните" бяха по-добрият отбор, но пропуснаха куп положения. В 78-ата минута Кристиан Пулишич получи изгодна възможност, но не уцели добре топката.

Рот-Вайс Есен - Борсия Дортмунд 3:2

1:0 Байер - 3'
1:1 Обамеянг - 29'
2:1 Байер - 40'
3:1 Платцек - 61'
3:2 Дембеле - 63', дузпа

Борусия Дортмунд първо полувреме: Бюрки, Топрак, Сократис, Паслак, Шмелцер, Шахин, Дурм, Ванер, Мор, Шюрле, Обамеянг

Борусия Дортмунд второ полувреме: Райман, Бартра, Суботич, Пишчек, Загаду, Бендер, Копаш, Кастро, Пулишич, Исак, Дембеле