Борусия Дортмунд спечели първата си зимна контрола, побеждавайки лидера във Втора Бундеслига Фортуна Дюселдорф с 2:0 в испанския курорт Марбея. Попаденията бяха дело на Александър Исак и Шинджи Кагава след почивката.

Голямата звезда на рурци Пиер-Емерик Обамеянг и Дан-Аксел Загаду останаха да тренират индивидуално в хотела. Марко Ройс, Якоб Бруун Ларсен и Себастиан Роде също не бяха в групата за мача, тъй като все още се възстановяват от контузии. С травми са Марсел Шмелцер и Кристиан Пулишич, а Роман Бюрки е болен.

Треньорът на Борусия Петер Щьогер реши да даде почивка на трима играчи, които вече са готови за игра - Лукаш Пишчек, Гонсало Кастро и Марио Гьотце.

Практически със своя експериментален състав Дортмунд все пак наложи волята си и контролираше нещата през първото полувреме, но не успяваше да вземе превес в резултата. Фортуна се отбраняваше дълбоко в половината си и се справяше със задачата си.

Двайсетина минути преди края на мача отклонен шут на Андрий Ярмоленко попадна у Исак и младият швед все пак откри резултата. В 84-ата минута Ярмоленко записа още една асистенция, като този път на точното място беше застанал Шинджи Кагава.

Борусия Дортмунд първо полувреме: Вайденфелер, Сократис, Суботич, Толян, Герейро (Бартра - 11'), Шахин, Дахуд, Санчо, Кагава, Ярмоленко, Шюрле

Борусия Дортмунд второ полувреме: Райман, Топрак, Суботич, Бартра, Толян (Дурм - 60'), Вайгъл, Кагава, Санчо, Ярмоленко, Шюрле, Исак