Борусия Дортмунд постигна много важна победа с 2:1 като гост на Херта в мач от 13-ия кръг на германската Бундеслига, състоял се на стадион "Олимпиащадион".

"Жълто-черните" тотално надиграха своя опонент в първата половина на първата част и имаха заслужен аванс от два гола, реализирани от Джейдън Санчо и Торган Азар.

След това обаче "старата дама" се активизира и намали чрез Владимир Дарида, а точно преди паузата Матс Хумелс беше изгонен заради втори жълт картон и интригата се завърна с пълна сила.

Малко след почивката изравнителен гол на Дейви Зелке беше отменен заради много тънка засада, след като първоначално беше признат. До края на мача и двата отбора нямаха чисти голови положения, което донесе скъпоценна победа за вестфалци.

Борусия Дортмунд сложи край на серия от 3 поредни мача без победа във всички турнири и заема пето място с актив от 23 точки. Херта е 16-и с едва 11 пункта.

Вестфалци започнаха много енергично и бяха видимо по-добрият отбор, а груба грешка на вратаря на столичани Томас Крафот можеше да доведе до гол във вратата му. Той обаче се поправи и успя да изпревари дебнещия наблизо Марко Ройс.

Гостите обаче бяха търпеливи и нанесоха страхотен двоен удар в рамките на две минути. Първо Джейдън Санчо откри резултата след превъзходен "разсичащ" отбраната пас на Юлиан Брандт, а след това Ашраф Хакими центрира отдясно и Торган Азар засече майсторски от движение в наказателното поле.

Борусия не успя да тръшне окончателно противника си при поредната акция, когато ударът с глава на Мануел Аканджи беше спасен от Крафт и десетина минути преди паузата Херта си върна надеждите. Доди Лукебакио шутира, Владимир Дарида подложи крак и матира Бюрки.

В последната минута на първата част проблемите пред Борусия се задълбочиха, защото Матс Хумелс получи втори жълт картон за нарушение срещу Дейви Зелке и беше изгонен. Лукебакио изпълни отсъдения фаул, но кълбото прелетя покрай гредата.

Три минути след почивката гостите изтръпнаха, защото Херта изравни резултата. Дейви Зелке се измъкна на ръба на засадата и реализира хладнокръвно в долния десен ъгъл. Първоначално голът беше признат, но системата за видеоповторение VAR маркира много тънка засада и голът беше отменен.

Към средата на второто полувреме гостуващият отбор вече изглеждаше доста по-уморен, което е обяснимо с оглед червения картон и тежкото гостуване на Барселона през седмицата. Защитата пред Бюрки все още успяваше да отблъсне набезите на столичани, които вече владееха инициативата. Далечен снаряд на Груич беше спасен от вратаря на рурци четвърт час преди края на редовното време.

Дортмунд отвърна с две интересни ситуации, но при първата Хакими пусна лош пас, вместо да стреля, а после Витсел би мощно, но много неточно от воле.

В 91-ата минута влезлият като резерва Саломон Калу отправи удар с глава, но топката мина покрай дясната греда и гостите си поеха глътка въздух. В 95-ата минута в пеналта на Борусия се заформи карамбол, но вицешампионите отново оцеляха.

Херта - Борусия Дортмунд 1:2

0:1 Джейдън Санчо - 15'
0:2 Торган Азар - 17'
1:2 Владимир Дарида - 34'