Левски завършва годината като шести в класирането и отпаднал на 1/8-финалите за Купата на България. Сините реализираха 30 попадения в шампионата и четири за втория по сила турнир в страната. Столичани са петият най-резултатен отбор в първенството, като си делят тази позиция с ЦСКА. Пред двата гранда по отбелязани голова са Лудогорец, Черно море, пловдивските Локомотив и Ботев.
Помощта на централния нападател на сините Рикардиньо обаче е много малка. Бразилецът вкара седем гола във всички турнири от началото на сезона, но бройката им е нищожна за таран, какъвто трябва да води атаката на отбор като Левски. 22-годишният стрелец вкара на ЦСКА 1948, Ботев Пловдив, два пъти на Локомотив Пловдив и Крумовград, като добави 2 попадения и във вратата на втородивизионния Дунав Русе в 1/16-финалите за купата.
Много пъти темата с невъзможността на Левски да открие централен нападател е предъвкана. Сега отново се говори, че сините ще търсят подсилване именно в тази зона. Дали ще се намери добра алтернатива? Едва ли. Столичани страдат от липсата на клиничен нападател. На „Герена“ не е пристигал такъв стрелец от Гара Дембеле насам. Малиецът бе идеалният хищник в наказателното поле, а в много от случаите сам създаваше положенията в предни позиции, след които завършваше с гол. Разбира се, Гарата си имаше и любим асистент – Дарко Тасевски.
Нападателят престоя в Левски само един сезон, вкарвайки 37 попадения в 29 двубоя, след което бе продаден във Фрайбург и то за доста добри пари – около 2 милиона евро. Сините след това опитаха да го заменят с друг играч на Локо Пловдив – Базил де Карвальо. Показателите на сенегалеца не бяха никак лоши – 20 гола в 33 мача, но той сякаш не успя да влезе в обувките на Дембеле. По-късно на върха на атаката на Левски се изредиха много нападатели, но никой не можеше да достигне до нивото на малиеца.
Какви ли не разочарования повеждаха нападението на столичани и записаха във визитката си, че са минали през клуба от „Герена“. Дори сините се упражниха и със сина на легендата Ривалдо – Ривалдиньо, който абсолютно показа, че няма необходимото ниво да бъде нападател за тим, какъвто е Левски. Да, Станислав Костов стана голмайстор на първенството през сезон 2018/2019 с 23 попадения, но сякаш и той не бе необходимият играч за столичани.
Но да се върнем към сегашната ситуация при сините. Рикардиньо доказано не успява да се превърне във водещата фигура в атаката на тима. Феновете стискат палци и за завръщането на Билал Бари, който ще даде допълнителна опция, но французинът с марокански корени също не влиза в профила на желания стрелец.
В богатата история на клуба Левски винаги се е славел с решаващите играчи – като започнем от Георги Аспарухов и стигнем до Георги Иванов–Гонзо. Дори стрелец като Георги Христов, който също стана голмайстор на шампионата, отнесе много критики за играта си със синия екип, но в сегашното състояние на отбора едва ли щеше да има такива към него.
Да, голмайсторите струват пари, а в момента Левски няма такива за качествен стрелец, но има специалисти, които намират скъпоценните камъни в разпродажбите, така да се каже – при свободните агенти или играчи, за които не трябва да се плащат милиони. Необходимо е да се инвестират средства в такъв футболист, който да материализира положенията, които създават сините. Може би тимът е един от отборите, които изобретяват най-много ситуации в противниковата половина, обаче ефективността на нападателите е малка. Но има ли в момента такъв човек на „Герена“? По-скоро не.
Лошото за феновете е, че изглежда ситуацията ще продължи и тимът няма да се сдобие с решаващата фигура в нападение. Велтон е основният мотор в атаките на отбора, но бразилецът вече започна да е разгадаем за противниковите защити – опазят ли го, Левски няма как да стигне до попадение. А какво ще е с двама подобни играчи?
Ще е много добре за сините и несъмнено головете ще валят, но, уви, изглежда, че няма как да се случи в сегашната обстановка на безпаричие и непознаване на пазара от най-ниския финансов диапазон. Ако столичани искат останалите да ги вземат на сериозно в шампионата, то трябва да намерят новия Гара Дембеле, защото в противен случай ще продължат живуркането около водещите позиции в класирането. Лошото е, че не се вижда как ще бъде взет футболист с такъв профил в сегашното състояние на клуба.
Мартин ВЛАДИМИРОВ, "Тема Спорт"







Непоносима смрад, изпражнения: Кози се гледат в неподходящи условия
Узурпиране на част от плаж "Корал": Забиваш чадър и не го местиш до края на почивката
Енергиен тласък и успех за 3 зодии на 19 август 2026 г.
Грандиозно фенско шествие в София и препълнени трибуни за "Левски" - АЕК (СНИМКИ)
Шакира не дава гаджето на Пике да бъде под един покрив със синовете ѝ
Шампионска лига: Левски остави интригата за Атина - 0:0
Николета Лозанова съблазнява по червено бельо
860 кг тютюн и над 1500 кутии цигари откриха в изоставена кариера край Враца
Първото поколение на BMW X5 получи V10 и ръчни скорости
Защо страничните огледала са обречени на изчезване
Опасна мода взима жертви по пътищата
Шофирането без навигация може да ви предпази от Алцхаймер
Джошуа и Фюри са подписали договорите за мегасблъсък в Ню Йорк
Три супер битки допълват бойната карта на SENSHI 33
Камару Усман посочи грешката, която провали Иън Гари срещу Ислам Махачев
Треньор посочи ключа за победа на Антъни Джошуа срещу Тайсън Фюри
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Коментари
Напиши коментар09:13 | 22 дек 2023 г.
18:30 | 21 дек 2023 г.
13:12 | 21 дек 2023 г.
08:24 | 21 дек 2023 г.
08:21 | 21 дек 2023 г.
Напиши коментар