
БГНЕС
В понеделник вечер, 7 юли Григор Димитров беше на четири гейма от велика победа. Победа над световния номер 1 Яник Синер - тенисист, който задава темпото в последната малко над година, тенисист, който е на върха на световната ранглиста близо 60 седмици. Григор водеше с два сета на италианеца в мача им от 1/8-финалите на Откритото първенство на Великобритания, когато при резултат 2-2 гейма в третата част беше принуден да се откаже заради контузия. Това му се случи за пети пореден турнир от Големия шлем...ПЕТИ пореден.
Трудно е да се говори и размишлява върху това "какво можеше да бъде", ако Димитров не трябваше да се оттегли. Самият тенисист абсолютно закономерно не говори след отказването си късно вечерта и това е напълно разбираемо. 34-годишният хасковлия, бивш полуфиналист на Уимбълдън от 2014, когато също изигра много силен мач срещу Новак Джокович, игра почти перфектен тенис срещу Синер в първите два сета. Много стабилен на сервис, страхотни и премерени слайс бекхенди, които бяха сериозен трън за опонента, който в доста епизоди от тези два сета изглеждаше не просто безидеен, а безпомощен на Централния корт. Григор просто изглеждаше сигурен за следващата фаза на турнира, след като успя да преодолее и лек мини-шок в края на втората част, когато беше пробит в десетия гейм, сервирайки за 2-0.
Трудно е да се говори и размишлява, трудно е да се даде и обяснение за поредната травма и липса на малшанс, която попречи на Григор да се бори за победата - да, тя беше много близо, но тенисът е достатъчно непредсказуем, за да има гаранции, че българинът ще затвори със сигурност мача в своя полза. Но всичко сочеше именно в тази посока. И то срещу Синер, който в първите си три мача на Ол Ингланд Клъб даде сумарно едва 17 гейма на трите си съперника - Лука Нарди, Александър Вукич и Педро Мартинес.
Преди да се стигне до контузията, сълзите на Григор, отказването и цялата драма, която хвърли в ступор и самия Синер, важен момент беше затварянето на покрива на Централния корт. Решение на организаторите, което не беше прието добре нито от Григор, нито от бивши играчи и шампиони на Уимбълдън като Анди Мъри. Затварянето на покрива отнема едно 10-15 минути, а през това време навлезлият в отличен ритъм наш тенисист беше принуден просто да загрява със сервиси. Затварянето на покрива прави и играта по-различна и въпреки че Синер не получи някакво осезаемо предимство от това, той определено стабилизира ударите си в началото на третия сет. Играта вървеше гейм за гейм до 2-2, когато Григор изравни след добър сервис, който се оказа и последният му в мача.
Димитров веднага се свлече на корта, изпитвайки сериозна болка в гръден мускул. Такива информации се появиха и след мача, а ако става въпрос за разкъсване, а не разтежение, това ще увеличи и допълнително възстановителният период. Нашият тенисист веднага разбра накъде отиват нещата след разговор с физиотерапевт и въпреки прибирането си в съблекалнята за кратко, всичко беше ясно. Григор отново не завърши турнир от Шлема, а това бе пето поредно разочарование от този характер за него - пореден горчив хап за българина, който в 1/4-финалите щеше да играе с Бен Шелтън от САЩ, ако беше преодолял Синер.
На тази зряла възраст в тениса - 34 години, пет поредни отказвания на турнири от най-висока категория са твърде много за всеки един професионален играч. Трудно е, вероятно невъзможно, някой да влезе в обувките на Григор и да каже, че разбира как се чувства в момента той след поредното разочарование. Този път и болката на лицето му беше повече от явна. Сълзите на бивш номер 3 в света, на трикратен полуфиналист в Шлема, на тенисист, който винаги е можел, но често пъти сме използвали думата "можеше, ако не беше...".
Дали Димитров си задава вече въпроса "Това ли беше всичко?", няма как да знаем на този етап. 8 години по-младият от него Стефанос Циципас се отказа по-рано на Уимбълдън и заговори за смисъла от това да продължава с тренировките, когато се случват подобни неща. Физическото състояние е изключително важно, особено в по-напреднала тенис възраст, и Григор отлично го осъзнава. Колко още разочарования ще може да преглътне, само той знае, но такива като вчерашното понякога идват твърде много и за самия него, и за многото му почитатели не само в България, но и по света.
Стефан Игнатов, Спортен отдел на БГНЕС
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар