Зимните олимпийски игри в руския курорт Сочи бяха закрити на грандиозна церемония тази вечер. Малко преди  старта на церемонията на стадиона се появи лодка с два клоуна, момче и момиче, а също и главната героиня, вече известна от церемонията по откриването - красивото русокосо и чипоносо момиченце с име Любов.

Лодката прелетя над стадиона на фона на нощно море, а един от клоуните се опитваше да лови звездите с миниатюрна рибарска мрежа. Полетът бе съпровождан от музика от филмите "Този прекрасен живот", "Сирано дьо Бержерак" и "Гигант" на американския композитор от руски произход Дмитрий Темкин.

И докато лодката с Любов плуваше по стадиона, заобиколена от глашатаи с бели гълъби в ръцете, на терена се появиха около 700 танцьори в огледални костюми. Танцьорите се движеха хаотично, но в един момент с телата си оформиха един от символите на олимпийските игри - петте кръга.

Интересното е, че организаторите си позволиха и самоирония - единият от кръговете не се запали, както на церемонията по откриването на 7 февруари, но след това пламна с всичка сила.

На стадиона влязоха и заеха места в официалната ложа президентът на руската федерация Владимир Путин, президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах и бившият президент на МОК д-р Жак Рох.

След официалните лица на стадион "Фищ" се появиха главните герои на олимпиадата - спортистите. 88 знаменосци и момичета с таблички на страните излязоха на арената от специална високотехнологическа рампа, разположена в центъра на стадиона. Българският флаг бе в ръцете на алпиеца Никола Чонгаров, класирал се на 23-то място в суперкомбинацията.

Традиционният парад на нациите бе открит от военен оркестър, а след това на терена на олимпийския стадион излязоха спортистите, като те по традиция не са разделени по страни, а дефилират заедно, символизирайки по този начин единението на хората от целия свят чрез спорта.

Втората част от церемонията по закриването отново демонстрира изключително богатата руска култура - на сцената се появи пиано и прозвуча вторият концерт за пиано и оркестър на Сергей Рахманинов, информира БТА. Музикалната сцена бе сменена от балетна и на сцената известни балерини и балетмайстори от Болшой театър и Мариински театър изпълниха "па де дьо" под симфоничната сюита "Шехерезада" на Николай Римски-Корсаков.

А след балета на огромната сцена се появи книжен остров, а около него на своите маси работеха гении на руската словесност като Николай Василиевич Гогол, Лев Николаевич Толстой, Иван Сергеевич Тургенев, Александър Сергеевич Пушкин, Ана Андреевна Ахматова.

Заключителната част на културната програма бе цирково изкуство и на сцената бе издигната огромна шатра, пред която клоуни и акробати демонстрираха изключителното си майсторство под музиката на балета "Пепеляшка" на Сергей Прокофиев.

Официалната част по закриването на игрите започна с традиционното вдигане на националния флаг на Гърция - страната, дала на света модерните олимпиади, а след това бе спуснат олимпийският флаг по звуците на олимпийския химн.

Президентът на МОК Томас Бах благодари на руския президент Владимир Путин за "неговия личен принос за изключителния успех на тези олимпийски игри".

"Видяхме лицето на нова Русия, ефикасна и приятелска, патриотична и открита към света, каза Томас Бах. Няма по-добър комплимент, ако ви кажа от името на всички участници в олимпийските игри: това бяха игри на спортистите. До свиданья, Сочи", завърши Томас Бах на руски език и обяви 22-те зимни олимпийски игри за закрити и призова младежта от света след четири години да се събере в Пьончан.

На заключителната церемония главни действащи лица бяха талисманите на игрите в Сочи - снежният леопард, мечката и заекът. Осемметровите леопард и мечка се поклониха и на сцената се появиха 800 деца от детски хор със запалени свещи в ръце и започнаха да пеят знаменитата песен "До свиданья, Москва", която звучеше и на церемонията по закриването на летните олимпийски игри в Москва през 1980-та година.

Осемметровият бял мечок Мишка се приближа към чашата с олимпийския огън и започна да духа огъня, а в същото време децата загасиха своите свещи. Олимпийският огън угасна, а от дясното око на мечока Мишка потече огромна сълза. И така, олимпийският огън в Сочи угасна, а зимната олимпиада е вече история.