В списъка на най-добрите голмайстори в квалификациите за мондиала първият испанец е Педро с неговите 4 попадения. Следва Негредо с 3 гола, а той дори не е в Бразилия. За сравнение реализатор №1 в предварителната фаза стана мексиканецът Орибе Пералта с 15, следван от Деон Маколей от Белиз с 11 и Луис Суарес с 11. Меси вкара 10 гола, Кристиано се разписа 8 пъти, колкото и Ибрахимович.
Тази статистика дава повод за тревога. Ла Роха може да пипа топката колкото си иска, но бележи твърде малко голове. Проблемът възникна още в ЮАР (1,1 гола на мач) и не беше решен в осемте мача в квалификациите, в които Испания отбеляза само 14. Франция, която отиде на бараж, отбеляза с 1 повече.
В Европа тимът на Дел Боске изпревари по този показател само Хърватия и Гърция (отишли на бараж с по 12 гола) и събра еднакъв актив с Швейцария. Разликата с първия съперник на мондиала – Холандия – е огромна. Оранжевите бележеха два пъти повече попадения средно на мач в предварителните мачове.
Дел Боске се надява, че е намерил решението в лицето на Диего Коща. Нападателят бележеше много с екипа на Атлетико, но не успя да се разпише в контролите с Италия и Салвадор.
Всъщност Испания се класира за финалите благодарение на оръжието, което ѝ донесе успех в ЮАР преди 4 години – непробиваемата отбрана. В предварителната фаза Ла Роха пускаше средно по 0,3 гола на мач, което е върхово постижение сред всички участници на световното. А в ЮАР избраниците на Дел Боске само на два пъти извадиха топката от мрежата си.
Остава да видим как защитата на световния шампион ще се справи с нападението на Лалетата, реализирали средно по 3,4 гола на мач в квалификациите.
П. П. Сан Мартин, в. "Ас"