Чили победи Австралия с 3:1 в атрактивен двубой от група "B" на световното първенство по футбол в Бразилия, състоял се на стадион "Арена Пантанал" в Куиаба.

Чили започна мача много силно и вкара два гола в рамките на три минути още в самото начало, разтърсвайки здраво своя съперник.

Първо Алексис Санчес откри резултата след разбъркване в наказателното поле на противника, пращайки топката в долния десен ъгъл. После Хорхе Валдивиа реализира страхотен гол с изстрел от тринайсетина метра в горния ляв ъгъл.

По всичко личеше, че интригата се е изпарила, но Тим Кейхил не мислеше така. Ветеранът намали след хубав удар с глава, засичайки центриране на Франич. След почивката гол с глава на Кейхил правилно бе отменен заради засада.

Австралия бе по-активният отбор през втората част, но не успя да изравни. В добавеното време Жан Бусежур реализира трети гол за Чили, който излезе на второ място в групата. Лидер е Холандия, на дъното на класирането е световният шампион Испания.

Южноамериканците стартираха малко по-агресивно с бърза атака по лявото крило, но защитният вал на техния опонент действаше на висота. Играта протичаше на изключително високи обороти и вървеше сравнително гладко.

Соченият за абсолютен аутсайдер не само в групата си, но и на самия Мондиал тим на Австралия също показа зъби. Марк Брешано опита хитър пас от дълбочина към Тим Кейхил, но топката не стигна до последния.

Чили нанесе два здрави удара в рамките на три минути. Алексис Санчес се оказа най-съобразителен след разбъркване в наказателното поле на съперника и провря кълбото в долния десен ъгъл.

Малко след това Санчес пусна вляво към Хорхе Валдивиа, който заложи на фронтален изстрел с левия крак от тринайсетина метра, пращайки топката в горния ляв ъгъл.

В средата на първото полувреме Австралия се опита да отговори, но далечният шут по земя на Томи Оар изобщо не застраши пазената от Клаудио Браво врата. Малко след това Оар опита остро центриране от фаул, но без успех.

Чилийците спретнаха бърза акция отдясно. Маурисио Исла чукна към Артуро Видал, който стреля мощно, но доста неточно с десния крак. На отсрещната врата Матю Леки проби отдясно, но центрирането му бе под всякаква критика.

Бе изминал половин час игра, когато Еухенио Мена игра на двойно подаване с Валдивиа. Бекът на чилийците опита подаване към малкия пеналт, но защитата на противника успя да се справи.

В 35-тата минута Австралия изненадващо изравни резултата. Иван Франич центрира отдясно и в малкия пеналт Тим Кейхил надскочи Гари Медел, пращайки топката с глава в мрежата на противника!

Веднага след това Кейхил можеше да изравни резултата. Той беше изведен в наказателното поле, леко вдясно. Нападателят отправи плътен диагонален шут, но Клаудио Браво спаси своите от шокиращо изравняване на резултата, след като само три минути преди това Чили изглеждаше като сигурен победител в двубоя.

След подновяването на играта Тим Кейхил отправи още един удар с глава, претендирайки за дузпа, заради борба за позиция с Хара. После Кейхил отново вкара с глава, но попадението правилно бе отменено заради засада на нападателя, при подаването на Матю Леки към него.

Австралия продължи да играе по-добре след почивката. След центриране отляво Марк Брешано стреля от воле с левия крак, но Клаудио Браво успя да спаси.

Бе изминал един час игра, когато Алексис Санчес подаде към Варгас и той чукна топката към голлинията. Алекс Уилкинсън притича и изчисти в точния момент.  На отсрещната врата Брешано би доста неточно покрай страничната греда, а после Тим Кейхил стреля неточно с глава.

В 73-тата минута Алексис Санчес пусна фантастичен пас от дълбочина към Едуардо Варгас, който излезе сам срещу вратаря Райън, но съдийската бригада маркира несъществуваща засада.

Пет минути преди края на редовното време Милиган шутира от дистанция. Топката се удари в тялото на съотборника му Кейхил и стана лесна плячка за Браво.

В 92-та минута Жан Бусежур вкара трети гол за Чили, слагайки точка на спора. Той отправи прецизен диагонален изстрел с левия крак от петнайсетина метра, пращайки кълбото в долния десен ъгъл.

Чили - Австралия 3:1

1:0  Алексис Санчес - 12'

2:0  Хорхе Валдивиа - 14'

2:1  Тим Кейхил - 35'

3:1  Жан Бусежур - 92'

Чили:  Браво, Мена, Исла, Медел, Хара, Видал (Гутиерес - 60'), Валдивиа (Бусежур - 68'), Аранхуис, Диас, Алексис Санчес, Варгас (Пиния - 89')

Австралия: Райън, Франич (Макгован - 49'), Дейвидсън, Шпиранович, Уилкинсън, Милиган, Йединак, Оар (Халоран - 68'), Брешано (Троизи - 78'), Кейхил, Леки