Реал Бетис победи Лудогорец с 3:2 в страхотен мач от Група С на Лига Европа. Родният хегемон се опита да се противопостави на третия в Ла Лига, но андалусийци не позволиха да се стигне до изненада на „Бенито Вилямарин“ и наложиха волята си и с малко късмет.

Успехът за домакините донесоха Луис Енрике  и 41-годишният Хоакин, които се разписаха преди почивката, а Серхио Каналес вкара през втората част. За българския шампион реализипаха Кирил Десподов и Рик Джонатан, които забиха първите два гола за Лудогорец в Испания. В заключителните секунди резервата Дени Групер пропиля златен шанс да донесе равенството в изключително вълнуващия и драматичен двубой в Севиля.

Така тимът, воден от Мануел Пелегрини, оглави класирането в групата с пълен актив от 6 точки. Лудогорец е с 3 пункта на 2-ото място, колкото има и Рома. „Зелено-белите“ от Севиля сложиха край и на серията от четири поредни победи на „разградските орли“ в родния шампионат и първия кръг на Лига Европа, когато сразиха Рома.

Очаквано двубоят на „Бенито Вилямарин“ започна с домакински натиск. Българският тим обаче се отбраняваше компактно и не позволи да бъдат създадени сериозни голови положения пред Падт в началните 10-на минути.

Андрес Гуардадо шутира опасно от дистанция след четвърт час игра, но Падт се справи. Лудогорец отговори с удар на Бърнард Текпетей в 23-ата минута, ала и Клаудио Браво показа класа и изби в корнер.

По-напористата игра на домакините се увенча с успех в 25-ата минута, когато Луис Енрике откри резултата. Каналес шутира отдалеч, Серджио Падт боксира, но топката попадна в Хуан Миранда. Последният се опита да стреля към вратата, но намери Луис Енрике, който с глава прати кълбото под гредата – 1:0.

Лудогорец пробва да отговори веднага. В 29-ата минута Каули Оливейра шутира, но Браво отново бе на висота.

В 40-ата минута ветеранът Хоакин удвои преднината на Бетис със страхотен гол. 41-годишното крило отправи мощен диагонален шут от дъгата на пеналта и матира Падт, пращайки топката в левия ъгъл на вратата – 2:0.

Само 60 секунди по-късно Кирил Десподов получи жълт картон за симулация.

В първата минута на добавеното време на първото полувреме именно Десподов върна интригата в мача. Той изненада Клаудио Браво от пряк свободен удар отляво, като вратарят не успя да изчисти топката преди да премине голлинията. Домакините оспориха попадението, но съдията Андрис Трейманис посочи центъра – 2:1.

Малко след антракта Серхио Каналес стреля много опасно от дъгата на пеналта, но Падт успя да избие в корнер. Лудогорец отговори с удар на Игор Тиаго, отразен от Браво. Последва нов удар на бразилеца, този път с глава, но вратарят на домакините улови.

В 52-ата минута Бетис профука златна възможност. Хуан Миранда получи пас от Жозе в пеналта, но би над гредата.

Все пак Бетис поведе с 3:1 в 59-ата минута чрез Серхио Каналес. Той първо прокара топката между краката на Пьотровски, след което би отдалеч, а Серджио Падт не се намеси по най-добрия начин и топката мина между ръцете му, за да се озове в мрежата – 3:1.

Малко след това Антон Недялков и Андрес Гуардадо се спречкаха в наказателното поле на Бетис преди изпълнението на ъглов удар. И двамата получиха официални предупреждения.

Четвърт час преди края Лудогорец съживи надеждите си с втори гол. Рик Джонатан препарира Браво с шут от 20 метра – 3:2.

Във втората минута на добавеното време резервата Дуни Групер профука златен шанс да  изравни и да донесе точката за разградчани.

До края не паднаха повече попадения в нито една от двете врати и Бетис взе трите точки във вълнуващия мач срещу родния хегемон Лудогорец

Реал Бетис – Лудогорец 3:2

Голмайстори: 1:0 Луис Енрике (25), 2:0 Хоакин (40), 2:1 Кирил Десподов (45+1), 3:1 Серхио Каналес (59), 3:2 Рик Джонатан (75)

Реал Бетис: 1. Клаудио Браво – 24. Айтор Рубиал, 19. Луис Филипе, 3. Едгар Гонсалес, 33. Хуан Миранда – 4. Паул Акуоку, 18. Андрес Гуардадо – 11. Луис Енрике, 10. Серхио Каналес, 17. Хоакин (К) – 12. Уилиан Жозе

Резерви: 13. Руи Силва, 25. Дани Мартин, 5. Гуидо Родригес, 9. Борха Иглесиас, 14. Уилиам Карвальо, 15. Алекс Морено, 16. Херман Песела, 28. Родри, 32. Фран Делгадо

Треньор: Мануел Пелегрини

Лудогорец: 1. Серджио Падт - 16. Аслак Фон Витри, 24. Оливие Вердон, 3. Антон Недялков, 4. Сисиньо – 6. Якуб Пьотровски, 23. Мануел Шо – 37. Бърнард Текпетей, 95. Каули Оливейра, 11. Кирил Десподов – 9. Игор Тиаго

Резерви: 12. Симон Слуга, 67. Дамян Христов, 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 14. Дени Групер, 20. Нонато, 32. Игор Пластун, 64. Доминик Янков, 73. Рик Джонатан, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев

Треньор: Анте Шимунджа

съдия: Андрис Трейманис (Латвия)