В предпоследния кръг за полусезона в Бундеслигата избухна една от бомбите на сезона, защото закъсалият Фортуна Дюселдорф удари лидера Борусия Дортмунд с 2:1.

Това се оказа първо поражение през сезона за "жълто-черните", които за първи път в своята история стартираха първите 15 мача от сезона без загуба, но преклониха глава пред отбора, измъкнал 3:3 от Байерн насред Мюнхен.

По този начин възпитаниците на Фридхелм Функел успяха да се измъкнат от зоната на изпадащите, а единствената добра новина за рурци е, че техният голмайстор Пако Алкасер се разписа отново и дръпна с 12 гола в листата на най-добрите стрелци. Испанецът еднолично вече е жокер №1 в историята на Бундеслигата, вкарвайки десет гола като резерва.

От грешната стъпка на Дортмунд се възползва вторият в таблицата Борусия Мьонхенгладбах, победил Нюрнберг с 2:0 у дома. Така преди петъчното дерби на двете Борусии "жребчетата" изостават само на шест точки.

В дербито на кръга първенецът Байерн Мюнхен повали РБ Лайпциг с 1:0 и също успя да съкрати преднината на лидера Дортмунд. Франк Рибери вкара единствения гол в 83-ата минута, като това е четвърта поредна шампионатна победа за мюнхенци.

Голмайсторът на Айнтрахт Франкфурт Лука Йович се разписа два пъти при равенството 2:2 в Майнц и успя да се изравни отново с Пако Алкасер в класацията на най-добрите стрелци.