Манчестър Сити отново триумфира като шампион на Англия, след като не допусна изненада в последния кръг и спечели с 4:1 гостуването си в Брайтън.

Гражданите изостанаха в средата на първото полувреме след гол на Глен Мъри, което определено бе неприятно за тях, но веднага изравниха с попадение на Серхио Агуеро, а още преди почивката Аймерик Лапорт направи пълен обрат с нов гол.

След почивката Марез и Гюндоган успокоиха окончателно феновете с нови два гола и празненствата можеха да започнат, след като тимът триумфира за 6-и път в историята си с титлата и за 4-и във Висшата лига.

Ливърпул не допусна грешка срещу Уулвърхемптън и се наложи с 2:0 след попадения на Садио Мане, но това не бе достатъчно за мечтаната първа титла от 1990-а година насам.

Въпреки това кампанията на Червените бе впечатляваща със спечелените 97 точки и въпреки разочарованието надеждите на феновете са все по-силни, че триумфът на домашна сцена е много близо.

Челси запази третото място, след като направи 0:0 на терена на Лестър, но и Тотнъм не успя да победи Евертън, завършвайки 2:2 на своя стадион, а Кристиан Ериксен спаси Шпорите от поражение с изравнителен гол.

Арсенал остана на точка от големия си съперник, след като се наложи за 10-и път поред над Бърнли, сега с 3:1, но това не бе достатъчно, а така или иначе головата разлика на Тотнъм бе много по-добра.

Манчестър Юнайтед допусна много разочароваща загуба с 0:2 у дома над Кардиф и така завърши кампанията с 2 победи в последните си 12 мача във всички турнири, а в първенството не успя да спечели нито една от последнитеси 5 срещи, което може да постави под напрежение дори мениджъра Оле Гунар Солскяер.

Кристъл Палас и Борнемут изиграха атрактивен двубой, завършил 5:3 за домакините, а Вълците заслужено останаха на 7-о място, въпреки загубата си от Ливърпул, правейки страхотна кампания при завръщането си в елита. Уест Хям се справи с Уотфорд с 4:1 и след 3 поредни успеха, успя да заеме 10-ото място в крайното класиране, което определено бе успех за Чуковете.

За отбелязване е и това, че трима играчи получиха Златната обувка, след като Салах, Мане и Обамеянг приключиха с по 22 гола и разделиха наградата.

Ето и всички резултати от кръга:

Брайтън – Манчестър Сити 1:4
1:0 Мъри 27, 1:1 Агуеро 28, 1:2 Лапорт 38, 1:3 Марез 63, 1:4 Гюндоган 72

Бърнли – Арсенал 1:3
0:1 Обамеянг 52, 0:2 Обамеянг 63, 1:2 Барнс 65, 1:3 Нкетиа 94

Кристъл Палас – Борнемут 5:3
1:0 Батшуай 24, 2:0 Батшуай 32, 3:0 Симпсън 37 автогол, 3:1 Лерма 45, 3:2 Айб 56, 4:2 Ван Аанхолт 65, 4:3 Кинг 73, 5:3 Таунзънд 80

Уотфорд – Уест Хям 1:4
0:1 Нобъл 15, 0:2 Лансини 39, 1:2 Деулофеу 46, 1:3 Арнаутович 71, 1:4 Нобъл 78 дузпа